DEĞİŞEN VÜCUDUNUZ

Vücudunuzun büyümeye ve değişmeye başladığını fark ettiğinizde bazı sorularınız olabilir. Bunlar da nereden geldi? Şimdi ne olacak? Normal olan nedir?

Fakat endişelenmeyin. Muhtemelen ne kadar normal olduğunuzu duysanız şaşırırdınız. İnsan vücudu muhteşemdir ve neyi ne zaman yapacağını tam olarak bilir.

 

Ergenlik

Bir bireyin fizyolojik olarak üreyebilecek hale geldiği döneme ergenlik denir. Ergenliğin gerçekleştiği bu döneme ise buluğ çağı denir. 8 ve 14 yaşları arasında vücudunuz dış görünüş olarak değişmeye başlar. Ancak vücut içindeki değişiklikler zaten olmuş ve vücudunuz bu döneme hazırlanmıştır. Vücutta bu değişiklikleri oluşturan kimyasallara hormon adı verilir. Beyninizin salgıladığı hormonlar kan yoluyla vücudunuzun farklı yerlerine giderek büyüme ve gelişme sağlarlar.

Oluşan değişiklikler kızlar arasında farklılık gösterse de bunların her kız için geçerli olduğunu düşünerek kendinizi rahatlatabilirsiniz. İşte görmeyi bekleyebileceğiniz bazı değişiklikler:

Değişen Vücudunuz

Göğüsler

Ergenlik döneminin bir noktasında göğüsleriniz oluşacaktır. Tüm diğer değişiklikler gibi bu da her kız için farklı bir zamanda gerçekleşir. Bazılarında bu değişim 8 ya da 9 gibi erken yaşlarda başlar. Bazılarınınsa göğüsleri 14 ya da 15 yaşına gelene kadar gelişmez. Çoğu kız için bu gelişme 8-15 yaş ortasında bir yerde gerçekleşir fakat bunların tümü de normaldir. Gelişim için “doğru” ya da “iyi” olmadığı gibi göğüslerin büyüklüğü için de “mükemmel” bir büyüklük yoktur. Göğüsleriniz gelişmeye başlamış bile olabilir. İşte bu esnada olmasını bekleyebileceğiniz değişiklikler:

 • Ergenlik dönemi öncesi sadece göğüs uçlarınız vardır. Göğüsleriniz dümdüzdür.
 • Sonra göğüsleriniz baş verir yani hafifçe kabarır ve areola (göğüs uçlarının çevresindeki pembemsi bölge) genişleyerek muhtemelen daha koyulaşır.
 • Göğüsler ve areola büyümeye devam ederken areola ve göğüs uçları göğsün geri kalanından öne çıkabilir. Büyüme devam ettikçe yalnızca göğüs ucu dışarıda kalır. (Not: Kimi zaman bir göğüs ucu dışarıya çıkmayıp göğsün içine girebilir, bu duruma ters göğüs ucu denir. Genelde bu normaldir fakat eğer göğüs ucu aniden ters bir hal alırsa emin olmak için doktorunuza danışmalısınız.) Bir göğsünüzün diğerinden daha hızlı geliştiğini fark edebilirsiniz ki bu durum da normaldir. Muhtemelen zaman içinde eşitleneceklerdir ancak eşitlenmeseler bile bu endişe edilecek bir durum değildir; çoğu kadının göğüslerinin büyüklükleri birebir aynı değildir.
 • Kıllar

  Ergenlik öncesinde kıllar yalnızca saç olarak başınızda mevcuttur. Fakat ergenlikle birlikte cinsel organınızın çevresinde de kıllar çıkmaya başlar. Bunlar bacaklarınızın arasındadır ve cinsel organınızın dış kısmını çevreler. Oğlan çocuklarında da erkek olmaya doğru geliştikçe cinsel organlarının çevresinde kıllanma olur. İlk kıllar düz ve yumuşaktır. Gelişmeniz devam ettikçe kıllar kalınlaşıp kıvrılmaya başlar. Ergenlikle ilgili diğer her şeyde olduğu gibi cinsel organ kılı gelişimi de her kız için farklıdır.

 • Cinsel organ çevresindeki kıllar farklı kalınlıklarda olabilir.
 • Genellikle ters bir üçgen şeklindedir ve göbek deliğinizin birkaç santim altından başlar.
 • Kıllar göbek deliğinize ve iç bacaklarınıza doğru da gelişebilir.
 • Kollarınızın altında da kıllar çıkacaktır, aynı zamanda bacaklarınızdaki kıllar da kalınlaşmaya başlar. Bacak veya kol altı kıllarınızı hijyen nedeniyle almak zorunda değilsiniz fakat genellikle kızlar ve kadınlar bunu tercih eder. Kılları tıraş etmeden önce ebeveyninize danışın.
 • Fiziksel Gelişme Atakları

  Göğüsleriniz gelişmeye başladığında boyunuz da uzamaya başlar. Bu büyüme atağı sizi neredeyse ilerideki boyunuza ulaştırır. Bu süreç esnasında yılda 15 santime kadar uzayabilirsiniz. Vücudunuzun diğer yerlerinde de değişiklikler olacaktır. Örneğin; bel ve kalçanız daha belirginleşerek biraz kilo alabilirsiniz.

  Ten

  Sivilceler hiç de eğlenceli değildir ve hep en kötü anlarda ortaya çıkıverirler. Fakat bunlar da ergenliğin bir parçasıdır. Bazı kızlarda akne olabilir, bu da sürekli olarak ortaya çıkan çok sayıda sivilce anlamındadır. Kimi zaman akne artışları adet döneminizle ilintilidir. Akne normal ve doğaldır (tabii bu gerçek durumu hiç de kolaylaştırmaz). Neyse ki en aza indirgemek için birçok yöntem vardır. Ergenlik başladığında teninizdeki yağ bezeleri uyanıp aşırı çalışmaya başlar. Bu bezelerin de en çok sivilce görülen yerlerde olmaları hiç de şaşırtıcı değildir: yüz, göğüs, sırt ve omuzlar. Bu yağ bezeleri çalışmaya başladığında teninize yağ gözenekleri göndermeye başlar. Bu gözenekler yağ, ölü deri hücreleri, kir ve bakterilerle dolduğunda da sivilce oluşur.

  Akneyle İlgili Ne Yapabilirim?

  Genetik olarak akne oluşturmaya eğilimli değilseniz durumu bu önerilerle iyileştirebilirsiniz:

 • Yüzünüzü günde iki kez biraz sabun ve suyla yıkayın. Çok fazla yıkamak durumu kötüleştirebilir.
 • Birçok reçetesiz ilaç sivilcelere karşı çok etkilidir. Doktorunuza bu ürünlerle ilgili danışın.
 • Saçınızı yüzünüzden uzak tutun. Saçınızda, teninize geçebilecek doğal yağlar mevcuttur.
 • Yüzünüze çok sık dokunmaktan kaçının. Ellerinizdeki kir ve bakteriler yüzünüze bulaşabilir.
 • Yağlı makyaj malzemeleri ve losyonlardan kaçının.
 • Bol bol su için.
 • Eğer cilt sorunlarınız gerçekten çok kötüyse veya bu önerilerin hiçbiri işe yaramıyorsa ebeveyninizden sizi bir cilt doktoruna (dermatolog) götürmesini isteyin.
 • like-icon
  101
  PAYLAŞ

  INSTAGRAM SAYFAMIZI ZİYARET ET! @KOTEX

  Şu anda Instagram feed'i yükleyemiyor. Lütfen Admin'e başvurun.