PMS (ADET ÖNCESİ SENDROM) ETKİSİNİ AZALTMANIN YOLLARI

Çikolata. Vay canına! Biraz yemeliyim. Ne yaptığım kimsenin umurunda değil! Kendimi bu dönemlerde hiç iyi hissetmiyorum! Göğüslerim kocaman oldular!

Tanıdık geldi mi? Adet döneminizden iki hafta öncesinden itibaren kendinizi olağandan farklı hissetmeye başladığınızda belki de PMS yaşıyorsunuzdur. Genel kanıya göre PMS östrojen seviyeleri nedeniyle beyinde ortaya çıkan nörokimyasal değişikliklerden kaynaklanır. Kadınlık hormonu olan östrojen adet döneminin sonrasında artmaya başlar ve döngünün ortasında (yumurtlama) tavan yapar. Daha sonra aniden düşer ve adet dönemi öncesinde tekrar yükselmeye başlar.

PMS’yi atlatabilmeniz için bazı ipuçları:

Östrojen sıvı tutar ve artan östrojen sıvı tutumunu da arttırır: birçok kadın adet dönemlerinde iki-üç kiloluk kilo alımlarından yakınır. Diyetinizde maydanoz, salatalık, kahve, çay (kafeinden ötürü), karpuz, marul, kereviz, kavun gibi doğal diüretik besinler bulundurun.

Östrojen aynı zamanda tuz tutulmasına da neden olabilir. Vücudumuz tuz tuttuğunda bunu dengelemek için sıvı da tutar. Tavsiyemiz tuz kullanımınızı sınırlamanız ve diyetinizde doğal diüretiklere de yer vermeniz olur.

Östrojen kan şekerinin düşmesine neden olarak kadınların kendilerini yorgun, endişeli ve sinirli hissetmelerine neden olabilir. Bununla başa çıkmak için az ve sık yiyin. PMS boyunca kahvaltı edin, öğleden önce bir şeyler atıştırın, öğle yemeği yiyin, akşamüzeri bir şeyler atıştırın ve akşam yemeği yiyin. Her öğünde protein aldığınızdan emin olun. Kahvaltı için tuzsuz, dövülmüş cevizle peynirli bir tost ya da yumurta yiyin. Öğleden önce ve akşamüzeri atıştırmalıklarınız için bir avuç tuzsuz fıstık ve kuru üzüm yiyin. Öğle yemeğinde tahıl ya da tam tahıllı bir sandviçi ton balığı, peynir ile tercih edebilirsiniz ya da salata yahut patates ve balık yiyin. Bu dönemde baklagil de iyi bir alternatif olacaktır. Akşam yemeğinde sebzeli hindi, tavuk ya da balık ya da salata veya proteinli bir sebze yemeği yiyebilirsiniz. Ana yemeğinizi yediğinizde %50 sebze, %25 protein örn. balık, et, baklagiller ya da yumurta ve %25 karbonhidrat örn. patates, pirinç, bulgur ya da makarna olmalıdır.

Unutmamanız gereken birkaç nokta daha var: İlk olarak, her ne kadar PMS aslen fiziksel olsa ve kısmen fiziksel çözümlerle kontrol altına alınabilse de psikolojik bir yanı da vardır. Örneğin adet dönemlerinin bir “lanet” ya da utanılacak bir şey olduğu öğretildiyse aylık kanamamız başladığında kendimizi çok daha kötü hissetmemiz normaldir. Zihnimiz bedenimizi fazlasıyla etkiler ve eğer adet döneminden korkmamız öğretildiyse o zaman bedenimiz de utanç duygusunun yarattığı gerginliği rahatsızlık verici semptomlar sergileyerek gösterir.

İkinci konu PMS esnasındaki sinir, gerginlik ve artan duygusallığın ay içindeki duygusal akışımızla da etkilendiğidir. Eğer duygularımızı gizli tutma eğilimindeysek PMS bu tür duyguları atabileceğimiz iyi bir kuyuya dönüşebilir. Eğer çözümsüz duygusal sorunlarımız varsa PMS’den daha iyi sebep mi olur?

PMS’yi rahatça aşabilmemizi sağlamak için diyet yapma ve vitamin alma gibi pek çok yöntem vardır. İyi bir kitap okuyup dinlenmek yahut bir parça çikolata ve sıcak bir içecekle televizyon izlemek gibi rahatlatıcı şeyleri de unutmamak gerekir. Benim başvurduğum rahatlatıcı şeylerin arasında sevdiğim kişilere sık sık sarılmak, sıcak bir yatağa uzanmak, sıcak su şişesiyle dolaşmak, rahatlatıcı bir duş almak, romantik bir film izleyip ağlamak yahut hiçbir şey işe yaramazsa bir elimde çikolata bir elimde sıcak bir içecekle – bahçedeki kulübede kös kös oturmaktır.

like-icon
135
PAYLAŞ

INSTAGRAM SAYFAMIZI ZİYARET ET! @KOTEX

Şu anda Instagram feed'i yükleyemiyor. Lütfen Admin'e başvurun.