ADET DÖNEMİNİN EVRELERİ

İlk adetinizi görme fikri korkutucu olabilir. Ne zaman olacak? Nerede olacak? Ne yapacağımı bilecek miyim? Bunlar son derece normal sorulardır. Endişelenmeyin, bunun neden olduğunu ve buna nasıl hazırlanacağınızı bilmek bu dönemle en iyi başa çıkma yöntemlerindendir. Her kadın adet dönemine hazırlıksız yakalanmaktan korkar. Bunu engellenmenin en iyi yolu adet döneminiz hakkında daha fazla bilgi edinmektir.

Adet döneminiz başladıktan ve düzenli bir hal aldıktan sonra bir takvim üzerinde kaydını tutun. Başladığı günü işaretleyin, her gün akıntının ne kadar şiddetli olduğunu, kaç gün sürdüğünü ve bir adet dönemiyle diğerinin başlangıcı arasında kaç gün geçtiğini belirtin. Tüm adet dönemi ortalama 28 gün sürer. Ama bazıları daha uzun, bazılarıysa daha kısadır.

Adet döneminiz yumurtlama döngünüzün başlangıcıdır. Birkaç ay takip edin. Çok geçmeden adet döneminizin ne zaman başlayacağını öğrenecek ve buna hazırlıklı olacaksınız. Aynı zamanda adet döneminizin her gününde akıntınızın ne kadar şiddetli olduğunu da bileceksiniz.

Her Ay Neler Olur

İlk adetinizden sonraki her ay, beyninizin hipofiz bezi adı verilen bölümü yumurtalıktaki yumurtalara bir mesaj gönderen bir hormon salgılar. Bu mesaj “büyü!” idir. Her ay yumurtalıklarınızda bulunan yumurtalardan yalnızca biri tam olarak gelişir. Bu yumurta tam olarak geliştiğinde beyniniz yumurtanın yumurtalıktan çıkmasına neden olan bir başka hormon salgılar. Bu yumurtanın yumurtalıktan çıkması yumurtlamadır. Yumurtlama genellikle adet döneminden 13-15 gün önce gerçekleşir. Adetinizin ilk gününü döngünün ilk günü olarak görebilirsiniz.

Tüm bunlar olurken bedeniniz olası bir hamileliğe hazırlanmaktadır. Vücudunuz östrojen denen bir hormon salgılar. Östrojenin görevi doku ve yumurtanın gelişmesine yardımcı olan kan damarlarıyla kalınlaşarak rahmi hamileliğe hazırlayacak bir şekilde kaplamaktır. Bu evre, yumurta yumurtalıktan çıkmadan önce olur.

Bir başka hormon olan progesteron rahmin bu kaplamasının daha da kalınlaşmasını sağlayarak olası bir hamileliğe hazırlar. Bu esnada yumurta, rahme uzanan yumurta kanallarının birinden aşağı iner. Yumurta, kanallardayken cinsel birleşme sonucu bir spermle birleşebilir. Dişi yumurtanın spermle birleşme sürecine döllenme denir. Döllenen yumurta yumurtalık kanalından rahme doğru gitmeye devam ederek rahmin buna hazırlıklı olan kaplamasına tutunur ve bu gerçekleştiğinden kadın hamile kalmış olur. Döllenen yumurta gelişerek bir bebek oluşturur.

Eğer yumurta rahme ulaşana kadar bir spermle birleşmezse çözünür ve hamilelik gerçekleşmez. Beslenme ihtiyacı olan döllenmiş bir yumurta olmadığından rahmin endometriyum adı verilen bu ekstra kaplamasına (ekstra kan ve doku) gerek kalmamıştır. Adet döneminiz de işte bu endometriyumun vajina açıklığından vücudunuzdan atılmasıyla gerçekleşir.

like-icon
115
PAYLAŞ

INSTAGRAM SAYFAMIZI ZİYARET ET! @KOTEX

Şu anda Instagram feed'i yükleyemiyor. Lütfen Admin'e başvurun.