ADET DÖNEMİ İLE İLGİLİ SIKÇA SORULAN SORULAR

Adet döneminiz gerek yeni başlamış olsun gerekse de yıllardır adet görüyor olun muhtemelen hala hakkında sormak istediğiniz şeyler vardır. İşte birçok kadının sormak istediği sorulara yanıtlar.

Soru - PMS (Adet Öncesi Sendrom) nedir?

Cevap - PMS’nin açılımı adet öncesi sendromdur (premenstruel sendrom). Adetinizden birkaç gün önce göğüslerinizde ağrı yahut şişkinlik hissedebilirsiniz. Karnınız şişebilir. Birkaç sivilceniz çıkabilir. Ve her zamankinden daha huysuz, üzgün yahut duygusal olabilirsiniz. Bu kulağa çok kötü gelebilir ancak birçok kadın için çok da önemli değildir. Bazı kadınlar PMS sıkıntısı çeker ve bazıları hiç sorun yaşamaz. Egzersiz ve sıcak duş ruh hali çalkantılarınızı dengelemeye yardımcı olabilir. Bazıları B vitamini, bitkisel çay ve masajın da yardımcı olduğunu söylemektedir. Eğer PMS’niz gündelik hayatınızı etkileyecek kadar kötüyse doktorunuza danışın.

Soru - Adet dönemin esnasında adet sancılarım için ne yapabilirim?

Cevap - Adet sancılarının yoğunluğu kadından kadına hatta adet döneminden adet dönemine dahi değişiklik gösterir. Aspirin ya da reçetesiz satılan diğer ağrı kesicilerden alabilir, hafif egzersizler yapabilir (esneme hareketleri iyidir) ya da bir kitap okuyarak yahut TV izleyerek rahatlayabilirsiniz. Sıcaklık çoğu zaman işe yarar; sıcak bir duş almayı ya da karnınıza yahut belinize sıcak ped yerleştirmeyi deneyin. Aynı zamanda anneniz, kız kardeşiniz ya da bir arkadaşınızdan karnınızı ovmasını isteyebilirsiniz. Eğer sık sık ciddi kramplar yaşıyorsanız bunlarla ilgili doktorunuza danışın.

Soru - Adet dönemi öncesinde göğüslerim mutlaka acıyor. Neden? Bunu nasıl önleyebilirim?

Cevap - Östrojen ve progesteron seviyeleriniz değişerek göğüslerinizde sıvı toplanmasına neden olarak onların şişmesine ve ağrımasına neden olabilir. Bu tamamen normaldir. Reçetesiz satılan PMS ilaçlarını deneyebilirsiniz, tuzdan ve kafeinden uzak durabilir hatta göğüsleriniz sizi gerçekten rahatsız ediyorsan destekleyici sütyen kullanmayı bile deneyebilirsiniz.

Soru - Neden adet dönemi esnasından kendimi şişman hissederim?

Cevap -- Adet döneminizden hemen önce ve bu dönem esnasında vücudunuz su tutma eğilimindedir. Bu fazla sıvı şişkin hissetmenize ve göğüslerinizin de daha duyarlı olmasına neden olabilir. Ayın bu döneminde birkaç kilo almanız ve adet döneminizin sonrasında bu kiloları vermeniz çok normaldir. Eğer su dolu bir balon gibi hissediyorsanız bol ve rahat kıyafetler giymeyi deneyin. Adet döneminizden hemen önce ve adet dönemi esnasında tuzdan tamamen kaçınmak da iyi bir fikirdir zira tuz su tutulmasını arttırır./p>

Soru - Adet döneminde ne kadar kan kaybederim?

Cevap - Bu değişir. Çoğu kadın için yaklaşık dört yemek kaşığı kadardır fakat bazıları için bir bardağa kadar çıkabilir. (Eğer kanamanız bundan da fazlaysa doktorunuzu görün). Kimi zaman kan kırmızıdır, kimi zaman kahverengi, kimi zamansa bu ikisinin karışımıdır ve içinde bazı pıhtılaşmış parçacıklar da içerebilir. Değişim normaldir ve her kadın bir diğerinden farklıdır.

Soru - Ya akıntım çok yoğunsa ve çok sayıda ped kullanmam gerekirse?

Cevap - Muhtemelen yalnızca budur: yani yoğun bir akıntı, bu da ilk birkaç gün içinde sıklıkla görülebilir. Bazı kadınlar için yoğun akıntı normaldir. Eğer uzun süren bir yoğun akıntınız varsa doktorunuzu görün.

Soru - Adet dönemim gecikiyor yahut düzensizse bu ne anlama gelir

Cevap - İlk birkaç yılda düzensiz adet dönemleri normaldir. Fakat sonrasında, düzenli adet görmeye başladığınızda bir döneminizin başlamaması hamileliğe işaret edebilir (eğer aktif bir cinsel hayatınız varsa). Düzensizliğin diğer nedenleri arasında diyetinizin değişimi, egzersiz artışı yahut ilaç kullanımı olabilir. En iyi tavsiye eğer endişeliyseniz doktorunuza danışmanızdır.

Soru - Adet döneminde hamile kalabilir miyim?

Cevap - Evet. Çok kısa (21 gün gibi) yahut düzensiz adet gören kadınlar kanamaları esnasında halen yumurtluyor olabilir. (Adet döneminizin tam bir açıklaması için Döngünüzün Evreleri’ne bakınız). Eğer doğurganlık ve adet döneminizle ilgili daha başka sorularınız varsa doktorunuza danışın.

like-icon
86
PAYLAŞ

INSTAGRAM SAYFAMIZI ZİYARET ET! @KOTEX

Şu anda Instagram feed'i yükleyemiyor. Lütfen Admin'e başvurun.