Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır.
Kapat

KOTEX’İN TARİHÇESİ

Kotex- Dünyanın ilk hijyenik kadın pedi!

I.Dünya Savaşı sırasında Avrupa topraklarında pamuk üretimi azalmıştı. Topraklarda üretilen pamuğun azalması büyük krize yol açtı. Kimberly Clark araştırmacıları bu kriz ortamında pamuktan, yeni bir pamuk türü üretilebileceğini keşfetti: Cellucotton. Pamuk dokusunun yeniden işlenmesiyle elde edilen “cellucotton” hijyenik olarak da pamuktan çok daha üst kalitedeydi. Kimberly Clark araştırmacıları “Cellucotton”u işleyerek pamuktan beş kat daha emici hale getirdi.

Kimberly Clark teknoloji ve ürün geliştirme bölüm başkanı Ernst Mahler, bu keşif üzerine Washington’a giderek ABD’li uzmanları “Cellucotton”un savaş alanlarındaki yaralılara cerrahi müdahalelerde kullanılabilecek kadar hijyenik ve steril olduğuna ikna etmeye çalıştı

Hemşireler yeniliği keşfetti!

Mahler, Washington’daki sunumunda başarılı oldu. Kimberly Clark’ın ürettiği “cellucotton” pamuk krizini çözebilecek büyüklükte bir keşifti. Amerika Birleşik Devletleri’nin 1917’de savaşa girmesiyle birlikte Kimberly Clark’ın ürettiği pamuklar ilk olarak 380-500 metre yüksekte savaşan Kızılhaç askerlerinin giysilerinde vatka olarak kullanıldı.Bu dönemde Kızılhaç hemşireleri de ilk kez menstürasyon dönemlerinde bu yeni ürünü günümüzün hijyenik pedleri gibi kullanıyorlardı.

İnsanlık tarihi kitaplarına göre bu dönemde Amerikalı kadınlar hijyenik ped yerine kumaş bezleri ve bebek bezlerini kullanmaktaydılar. 1918’de savaşın sona ermesiyle Kimberly Clark zor bir döneme girdi; Kızılhaç ordusu savaş bittiğinden artık bu yeni ürüne ihtiyaç duymamaktaydı. Kimberly Clark yöneticileri bu sorunu çözebilmek ve hükümetin desteğini alabilmek için bu yeni hijyenik pamuk türüyle ilgili çalışmalarını ilerletti ve bu ürün için yeni kullanım alanlarını araştırdı.

Hemşirelerin yeni ürün için yarattıkları yeni kullanım biçimini gözlemleyen Kimberly Clark araştırmacıları bu yeni ürünün kadının hayatını menstürasyon dönemlerinde kolaylaştıracağına inandı ve bu ürünü tanıtacak reklam kampanyaları yapmaya karar verdi.

 

Kimberly Clark ilk pamuksu hijyenik pedi tasarladı!

İki yıl süren derin araştırmalar sonucunda Kimberly Clark araştırmacıları market incelemeleri ve tüketici deneyim analizleri yaparak cellucotton’dan ilk pamuksu hijyenik kadın pedini ürettiler. Bu yeni ürüne “Kotex” adını verdiler. Özel olarak elde paketlenen Kotex böylece 1920’de ilk defa pazardaki yerini aldı.

Kotex hijyenik kadın pedleri Kimberly Clark’ın ilk hızlı-tüketim ürünüydü.Bu ürün aynı zamanda Kimberly Clark’ın devrimiydi. Pamuktan daha emici hijyenik pamuk (cellucotton) kullanılarak tasarlanan ped 40 kattan oluşuyordu. Eşsiz pamuksu dokusuyla kadınlara yumuşaklık ve benzersiz koruma sağlıyordu.

12’li mavi kutularda 60 cent’e satılan ped kısa sürede kadınların ilgisini çekti.

Bariyerleri kırın!

Artık Kotex’ten övgüyle bahsetme zamanı!

Kotex kısa sürede dönemin elit kesimi başta olmak üzere pek çok kadın tarafından,kadın sağlığına destek olan bir ürün olarak görüldü. Eşsiz pamuksu dokusu ve benzersiz cellucotton hijyenik pamuğuyla kadınlara menstürasyon döneminde ihtiyaçları olan hassas korumayı sağladı. Hızlı emilim sağlayan bu ped aynı zamanda kadınlara en zor günlerinde de hareket özgürlüğü sağladı. Ayna karşısında şık,genç bir bayanın yer aldığı Kotex reklamı döneme damgasını vurdu.Kotex’in sağladığı faydayı kadının kendinden emin duruşuyla anlatan ilan markanın benzersiz rahatlık ve eşsiz koruma vaadlerini yansıtıyordu.

Kotex markasının oluşumu, Amerikan tüketim ürünleri tarihinin en başarılı marka oluşum öykülerinden biridir. Kimberly Clark araştırmacıları bilim adamlarıyla birlikte çalışarak her aşamada Kotex hijyenik pedlerinin geliştirilmesinde hijyen ve kadın sağlığı üzerine odaklanmıştır.

Kadınların neye ihtiyacı olduğunu biliyoruz?

Kimberly Clark günümüzde de pamuksu yapıda hijyenik ped üretiyor. Üstün teknoloji ve gelişim enstitülerinde üretilen Kotex, üretiminin her aşamasında doktorlar tarafından test ediliyor. Kadınların menstürasyon dönemlerinde ihtiyacı olan rahatlık, güven ve koruma için araştırmalarını sürdüren Kimberly Clark, KOTEX ile rahatlık ve korumayı bir arada sunuyor.

KOTEX TARİHÇESİ

1936 Kotex, ilk tamponu piyasaya sürdü

1975 Kotex, ilk günlük pedi piyasaya sürdü

1987 Kotex, ilk gece pedini piyasaya sürdü

1990 Kotex, ilk ultra ince pedi piyasaya sürdü

2001 Kotex, ilk esnek kanatları buldu

2007 Kotex, Türkiye pazarında satışa sunuldu

2017 Kotex, yepyeni teknolojisiyle artık çok daha güvenli ve rahat!

KIMBERLY CLARK TARİHÇESİ

1872 Kimberly-Clark, 26 Mart 1872’de Wisconsin’de kağıt yapmak için kuruldu.

1879 Scott, 1 Eylül 1879’da Philadelphia’da kağıt ürünleri alıp satan bir toplancı olarak kuruldu.

1890 Scott, tuvalet kağıdını silindire sarılı şekilde üreten ilk firma oldu ve Amerika’nın lider üreticisi haline geldi.

1907 Scott, ilk kağıt havluyu üretti.

1915 Scott, ilk kez Newyork borsasına girdi.

1921 Kimberly-Clark, ilk hijyenik ped markası Kotex markasını piyasaya sundu.

1924 Kimberly-Clark, Kleenex adıyla dünyanın ilk kağıt mendilini piyasaya sundu.

1928 Kimberly-Clark halka açıldı ve Kimberly-Clark ismi benimsendi. Ertesi yıl, şirket ismi Newyork Borsası’nda yer aldı.

1955 Kimberly-Clark Kuzey Amerika dışında faaliyetlere başlayarak Meksika ve İngiltere’de uluslararası pazara açıldı.

1978 Kimberly-Clark Huggies bebek bezlerini piyasaya sundu.

1980 Depend/Vitality hasta bezi ürünlerini piyasaya sundu.

1989 Kimberly-Clark ilk Pull Ups bebek alıştırma bezlerini piyasaya sundu.

1990 Kimberly-Clark, Huggies bebek havlusunu ve Kleenex tuvalet kağıtlarını piyasaya sundu.

1997 Kimberly-Clark 125. yılını kutladı.

1998 Kimberly-Clark Huggies Little Swimmers adıyla ilk kez tek kullanımlık bebek mayolarını piyasaya sundu.

2002 Neat Sheet (Yatak Koruyucusu) dünyada yılın en yenilikçi 10 ürününden biri seçildi.

2004 Kimberly-Clark Kleenex anti virütik mendilleri ve Huggies bebek bakım ürünlerini (şampuan, krem vs.) piyasaya sundu.