Öneri & Bilgi: Akıntı Türleri - Hero

Vajinal Akıntı Türleri, Vajinal Akıntı Neden Olur?

Vajinada akıntı olması normaldir, çünkü vajina doğal olarak ıslaktır. Enfeksiyonları önlemek için de hafifçe asidik bir yapıdadır.

Hepimizin akıntısı olmuştur, ama bu konu hakkında konuşmanın epey tuhaf olduğunu da kabul etmek gerek.

Akıntı normal “doğurganlık akıntısı” olduğunda, stres olmanı gerektiren bir durum yoktur. Ama eğer kaşıntı yapıyorsa veya kötü kokuyorsa, özellikle de cinsel ilişkiye girmişseniz, mutlaka doktora gitmelisiniz.

AKINTI TÜRLERİ NELERDİR?

 • Doğurganlık akıntısı: Reglinizden iki hafta önce olur ve çiğ yumurta beyazı gibi görünür. Islak ve kaygandır, kokmaz veya kaşınmaz. Külodunun ıslandığını hissedersin. Bu normaldir ve endişelenecek hiçbir şey yoktur.
 • Kahverengi mukus: Bu, genelde reglinin başlamasına veya bitmesine işaret eder. “Kötü kan” değildir, sadece bir günden uzun süredir orada duran kandır. Eski kan kahverengileşir.
 • Kalın, Beyaz ve Kalıp Halinde Akıntı: Bu genelde vajinal maya mantarı, diğer adıyla kandidiaz enfeksiyonudur. Oldukça yaygındır, sistemindeki bakteri dengesizliğinden kaynaklanır.
 • Kaşındırıcı akıntı: Genelde mantar enfeksiyonuna işaret eder.
 • Balık kokulu akıntı: Bu genelde bakteriyel vajinit denen bir enfeksiyona işaret eder; cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon değildir.
 • Kötü kokulu, köpüklü, yeşil/sarı/beyaz akıntı: Genelde cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon belirtisidir. Bu tür akıntıların kontrol ve tedavi edilmesi önemlidir.

Henüz ilk reglini olmadıysan, vajinal akıntı, regl olmak üzere olduğun anlamına geliyor olabilir. Şimdi Kotex pedleri, tamponları ve ihtiyacın olabilecek diğer ürünleri depolama zamanı!

REGL ÖNCESİ BEYAZ VE SARI AKINTI NEDİR?

Henüz regl olmamış kızlarda, yapışkan, sarıya çalan beyaz vajinal akıntı son derece normaldir. Vücudunuz ergenlik çağında değişmeye başladığında, bu akıntılar da başlar. Endişelenmeyin. Bu, vücudunuzun olgunlaştığı, değiştiği ve bir gün regl olmaya hazırlandığı anlamına geliyor.

REGL DÖNGÜSÜ SIRASINDA AKINTI

Reglin ilk gününden, diğer reglin ilk gününe kadar olan süreye döngü denir. Kanamanız durduğunda, vajinanızın birkaç gün boyunca kuru olduğunu fark edeceksiniz. Sonrasında doğurganlık akıntısı görebilirsiniz. Bu, vücudunuzun bu sürede doğurgan olduğu anlamına geliyor. Yumurtladınız, bir yumurtayı olgunlaştırdınız. Modunuzun ve kendinize güveninizin de yüksek olduğunu fark edeceksiniz. Bunun nedeni hormonlarınızın (östrojen ve projesteron) tavan yapmış olması. İşte bu yüzden kendinizi çok iyi hissediyorsunuz! Sözünü ettiğimiz bu durum gerçekleştiğinde, takvimlerinizde bu tarihi işaretleyin. Sonra 14 gün sayın, bu şekilde bir sonraki reglinizin ne zaman gerçekleşeceğini öngörebilirsiniz.

VAJİNAL AKINTIYLA NASIL BAŞ EDİLİR?

Vajinal akıntınızın olduğu dönemlerde birkaç şeye dikkat ederek bu dönemi daha konforlu şekilde geçirebilirsiniz. İşte sizin için derlediğimiz önerilerimiz:

 • Günlük pedler, iç çamaşırınızı reglin ilk günündeki sızıntılardan ve her türlü akıntıdan korumak için birebirdir.
 • Her gün temiz iç çamaşırı giyin.
 • Çok dar kotlar giymeyin.
 • Tuvaletinizi yaptıktan sonra her zaman önden arkaya doğru silin.
 • Küveti doldurarak banyo yapıyorsanız, köpük veya parfümlü yağ koymayın.
 • Tatlı ve pastane ürünleri yemeyi bırakın, özellikle de kaşıntı yapan akıntınız varsa.
 • Arkadaşınızla veya güvendiğiniz bir aile üyesiyle, kafanızı meşgul eden sorular üzerine konuşun. Kendinizi yanında rahat hissettiğiniz biriyle bu tür şeyleri paylaşmak çok daha kolaydır.

Kotex’in her zaman yanınızda olduğunu da unutmayın, bize aklınıza gelen her şeyi sorabilirsiniz!

EmptyView

Kotex Ultra Pedler

Kotex Ultra Pedler

Ultra pedler, güven ve rahatlık için tasarlanmıştır.

Kotex Günlük Pedler

Kotex Günlük Pedler

Kotex Günlük pedler, rahatlık ve ferahlık için tasarlanmıştır.

Kotex Tamponlar

Kotex Tamponlar

Kotex tamponlar, rahatlık ve güven için tasarlanmıştır.