Öneri ve Bilgi - Top Banner

Regl Dönemi ve Kadın Sağlığına Dair Her Şey

Kotex seni önemsiyor.

Regl Dönemim

false

Regl Döneminde Neler Olur?

Yaklaşık iki yıl süren ergenlik çağına girmeden regl olmaya başlamazsın. Buluğ çağı olarak da anılan bu süreçte vücudun genç bir kadının vücuduna dönüşür.

Daha Fazla Oku
false

Sık Yaşanan Regl Problemleri

Şunu kabul edelim: Regl dönemi adeta bir görevdir ve eğer seninki baş etmekte zorlandığın bir dönemse, yalnız olmadığını hatırla.
Daha Fazla Oku
false

PMS Dönemi Nedir Belirtileri ve Baş Etmek İçin Öneriler

Bir kadının hormonları döşeğin yaylarına benzer; baskının nereden geldiğine bağlı olarak yukarı çıkar, aşağı iner. Nedenine gelirsek!

Daha Fazla Oku
false

Kişisel Hijyen & Kadınlarda Genital Bölge Temizliği

Biraz özel şeylerden konuşma zamanı! Vajinal sağlık zihninde henüz pek yer kaplamıyor olabilir ama içeriden ve dışarıdan sağlıklı bir vajinaya sahip olmak, temiz, rahat ve enfeksiyonsuz olma halini korumak için çok iyi bir yoldur.

Daha Fazla Oku
false

Jinekolog Nedir? Kadın Doğum Doktoru Ziyareti

Jinekolog, kadınların üreme sağlığıyla ilgilenen bir uzmandır.

Daha Fazla Oku
false

İlk Regl Belirtileri, İlk Kez Regl Olunca Ne Yapılmalı?

Kız olmaktan kadın olmaya geçerken yaşayacağın o mükemmel yolculukta atacağın en büyük adımlardan biri, ilk reglini olduğun gündür.

Daha Fazla Oku
false

Regl Ağrıları Regl Sancısı Neden Olur?

Birkaç gün hiç de hoş olmayan ağrılar çekeceğini bildiğin, ayın o zamanı geldi (Menstrüel Kramplar veya Dismenore).

Daha Fazla Oku
false

Regl (Adet) Olmak İçin Ne Yapmalı?

Regl kanaması kadın fizyolojisinin doğal süreçlerindendir. Hormonların ve üreme sisteminin eş zamanlı olarak çalışmasıyla meydana gelen regl döngüsü kadınlarda genellikle 21 ila 35 gün arasında gerçekleşir. Ancak düzenli regl durumu yaşayan kadınlar, bazı zamanlarda regl döngüsünü öne çekmek ve hemen regl olmak isteyebilir. 

Daha Fazla Oku
false

Regl Kanaması Az Olması Nedenleri

Regl kanaması, üreme dönemine erişen her kadında yaşanan doğal bir süreçtir. Bazı kadınlarda az regl kanaması olurken bazılarında ise kanama fazla miktarda gerçekleşebilir. 

Daha Fazla Oku
false

Regl Kaç Yaşında Başlar?

Regl olma yaşı kişiden kişiye değişiklik gösterir. Vücudun hazır olduğunda ya da hormonların olması gereken seviyeye ulaştığında regl olmaya başlarsın. 

Daha Fazla Oku
false

Jinekolojik Muayene Nedir? Nasıl Yapılır?

Pelvik muayene sırasında kadın doğum uzmanı, kadın üreme organlarını değerlendirir. Kadınlarda jinekolojik muayene düzenli check up kontrolünün bir parçası olabilir. 

Daha Fazla Oku
false

Hipomenore Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Kadınların menstrüasyon döngüsünün kalitesi menstrüel sağlık açısından çok önemli detayları gözler önüne serer. Bunların başında ise kanama yoğunluğu gelir. Regl kanama miktarın menstrüasyon döneminin düzeni açısından sana fikir verebilecek önemli unsurlardan biridir. Pek çok kadın, genelde kanama miktarının fazla olmasını bir sorun olarak görür ve bu konuda endişelenerek doktora gitmeye karar verir. Oysaki kanama miktarının az olması da menstrüasyon sağlığı açısından dikkate alınması gereken durumlardandır.

Daha Fazla Oku
false

Hijyenik Ped Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Takılır?

Regl olduğunda kanamanı durdurmak için bir şey kullanman gerekir. Hijyenik ped, regl dönemlerinde kadınların yardımına koşan konforlu ürünler arasında bulunur.

Daha Fazla Oku
false

Regl Hesaplama: Regl Takviminizi Kolayca Hesaplayın!

Regl döngüsü kadın yaşamında doğal bir süreçtir. Regl dönemi takvimi bu sürecin genel seyrini takip etmek adına önemlidir. 

Daha Fazla Oku
false

Regl Döneminde Spor Yapılır mı?

Regl süreci kadınların her ay yaşadığı doğal bir döngü olarak bilinir. Pek çok kadın için bu dönem; ağrılar, sancılar, ödemler ve gerginlikler ile eş anlamlı olabilir. Regl periyodunda yaşanan psikolojik değişimler, kramplar ve halsizlik durumu ise kadınları spor yapmaktan alıkoyabilir.

Daha Fazla Oku
false

Regl Belirtileri Nelerdir?

Kadınlarda yaklaşık bir aylık aralıklarla döllenmeyen yumurtanın rahim iç yüzeyinden vajina yoluyla dışarı atması süreci regl olarak adlandırılır. Sağlıklı her genç kız ve kadın için regl olmak, her ay düzenli aralıklarla gerçekleşmesi önem taşır.

Daha Fazla Oku
false

Regl Döneminde Cilt Bakımı

Her ay bir döngü içinde meydana gelen hormonal değişiklikler, cilt üzerinde çeşitli semptomlara yol açabiliyor.

Daha Fazla Oku
false

Regl Sancısına Ne İyi Gelir?

''Regl ağrısını nasıl hafifletebilirim?'' diye merak ediyorsan, uygulayacağın basit yöntemlerle bu ağrıları azaltabilir, rahatlıkla gündelik hayatına devam edebilirsin.

Daha Fazla Oku
false

Menstrüel Hijyen Günü

Aylık döngüler halinde gerçekleşen regl, kadınlar ve kız çocukları için sağlıklı bir vücudun habercisi olsa da bazen normal bir süreç olduğu unutulabiliyor.

Daha Fazla Oku
false

Regl Kaç Gün Sürer ve Ne Zaman Biter?

Genel olarak “Regl nedir?” sorusuna, bir kadının vücudunun hamilelik olasılığına hazırlanırken geçirdiği aylık değişiklikler dizisidir şeklinde cevap verilebilir. Regl döngülerini takip etmek senin için hangi sürenin normal olduğunu, yumurtlama zamanını anlamanı ve öngörülemeyen regl kanaması gibi önemli değişiklikleri belirlemene yardım eder. Regl döngüsündeki düzensizlikler genellikle ciddi olmasa da bazı durumlarda sağlık sorunlarının habercisi olabilir. 

Daha Fazla Oku
false

Kotex® Yıkanabilir Regl Külodu

Kotex® Yıkanabilir Regl Külodu Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Daha Fazla Oku
false

TAMPON NEDİR?

Tampon nedir, nasıl kullanılır, ne işe yarar? Tampon hakkında tüm sorularınıza yanıt bulabileceğiniz rehberimize göz atın.

Daha Fazla Oku
false

Doğru Tampon Kullanımı

Assoc. Prof. Dr. Gökçen Erdoğan tampon değiştirme sıklığı, toksik şok sendromu riski, spora uygunluk, aplikatörlü tampon, tampon ile yüzme ve daha fazlası hakkında en çok merak edilenleri cevapladı.

Daha Fazla Oku
false

PMS Nedir? PMS ve Açlık Krizleri

Premenstrüal Sendrom (PMS) hepimizin başına geliyor; regl olmadan önce gelen açlık krizleri, çikolataya duyulan bitmek tükenmek bilmeyen iştah hepimize tanıdık geliyordur. Peki bu iştah nereden geliyor?

Daha Fazla Oku
false

Regl Öncesi Dönemde Meme Ağrısı

PMS’in nasıl olduğunu hepimiz biliriz; herkes sinirimize dokunur, sırtımız ağrır, karnımıza kramplar girer, memelerimiz ağrır ve rahatsız hissederiz.

Daha Fazla Oku
false

Menstrüasyon Nedir? Kadınlar Neden Regl Olur?

Sakın kanma. Menstrüasyon regl dönemin için kullanılan havalı bir kelimeden ibaret. İlk reglin menarş olarak adlandırılır ve 9 yaş gibi genç bir yaşta da, 16’dan büyük bir yaşta da gerçekleşebilir.

Daha Fazla Oku
false

Vajinal Akıntı Türleri, Vajinal Akıntı Neden Olur?

Vajinada akıntı olması normaldir, çünkü vajina doğal olarak ıslaktır. Enfeksiyonları önlemek için de hafifçe asidik bir yapıdadır.

Daha Fazla Oku
Kotex Ultra Pedler

Kotex Ultra Pedler

Ultra pedler, güven ve rahatlık için tasarlanmıştır.

Kotex Günlük Pedler

Kotex Günlük Pedler

Kotex Günlük pedler, rahatlık ve ferahlık için tasarlanmıştır.

Kotex Tamponlar

Kotex Tamponlar

Kotex tamponlar, rahatlık ve güven için tasarlanmıştır.