Öneri & Bilgi: Doğum Kontrol Yöntemleri̇ - Hero

Doğum Kontrol Yöntemleri̇

Doğum kontrolü en sevilen akşam yemeği konularından biri değil elbette, ama bu, hasır altı edilmesi veya göz ardı edilmesi gerektiği anlamına gelmiyor.

Cinsel ilişki önemli bir konu, hatta ÇOK ÖNEMLİ BİR KONU. Bu yüzden, bu deneyimi başkalarının baskısıyla değil, hazır olduğunda yaşamalısın.

Öncelikle sonuçlarına hazırlıklı olmalısın, çünkü hem duygusal hem de fiziksel pek çok etkisi olabilir. Doğum kontrolü konusunun erkeklere bırakıldığı dönem çok gerilerde kaldı. Söz konusu olan senin vücudun, sonuçlarla sen uğraşacaksın, o yüzden tüm doğum kontrol yöntemleri hakkında bilgi sahibi olman çok önemlidir.

Neyse ki, sana ihtiyacın olan tüm bilgileri vermek için buradayız.

PREZERVATİFLER
Pek çok türde ve boyutta prezervatif vardır, ama hepsi aynı işe yarar: Hamileliği ve bazı Cinsel Yolla Bulaşan Enfeksiyonları engellemek.

Prezervatif, istenmeyen hamileliği ve bazı cinsel yolla bulaşan kötü enfeksiyonları durduran tek doğum kontrol yöntemidir. Erkeğin menisinin, diğer adıyla sperminin vajinaya girmesini engellemek üzere tasarlanmışlardır. Her cinsel deneyiminde, yeni prezervatif kullanmayı unutma. Ayrıca paketi sakın dişlerinle açma!

Prezervatifler %100 etkili değildir, ama düzenli ve doğru şekilde kullanıldığında çok daha güvenli bir cinsel ilişkiye olanak tanırlar. Partnerinle aktif bir cinsel yaşamın varsa, senin de prezervatif stoğun olsun.

Prezervatifler TÜM Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıkların yayılmasını engellemiyor. Prezervatif penisi kaplar ve pek çok Cinsel Yolla Bulaşan Enfeksiyon penisin etrafındaki deridedir. Siğil gibi pek çok Cinsel Yolla Bulaşan Enfeksiyon ise temasla bulaşıyor!

DOĞUM KONTROL HAPI
Doğum Kontrol Hapları Nasıl Çalışır?
Yumurtalıkların yumurtayı bırakmasını engellemek için Projetojen ve Östrojen barındıran, ağız yoluyla alınan bir doğum kontrol yöntemidir. Aynı zamanda serviksteki mukus tamponu da kalınlaştırır, böylece sperm içeride yüzemez. Regline dönüşen endometriumu ise inceltir, böylece yumurta döllenirse, rahme tutunamaz. Düzenli ve doğru şekilde (her gün, aynı saatte) kullanıldığında, hap oldukça etkilidir. Hastalandığında ilaç kullanman gerekirse, ilacın haplarla bir etkileşimi olup olmadığı konusunda eczacınla konuş.

DİĞER DOĞUM KONTROL YÖNTEMLERİ 
Prezervatif ve doğum kontrol haplarına ilave olarak, var olan birkaç farklı doğum kontrol yöntemine göz at.
DOĞUM KONTROL DERİ ALTI İMPLANTI
Bu, koluna, derinin azıcık altına yerleştirilen küçük bir plastik parçasıdır.Aşağı yukarı hapla aynı şekilde çalışır ve 3 yıla kadar koruma sağlar. Pratisyen hekiminle, bunun senin için iyi bir alternatif olup olmadığını konuşun.
Uyarı: İmplant, vücuduna 3 yıl boyunca sürekli hormon salgılanması anlamına geliyor. Sürekli yüksek hormon seviyeleri, bazı kanser türleri ve ilerleyen yaşlarda kısırlık riskini artırır.
DİYAFRAM
Serviksi kaplayan, lateks bir “kapüşon” hayal et. Sadece cinsel ilişki sırasında kullanılması gerekiyor, ama doğru şekilde takmak biraz zor olabilir. Bu opsiyonu denemek istiyorsan, yine doktorunla görüş.
Uyarı: Onlu yaşlarındaki kızlar için bu iyi bir opsiyon değil, çünkü her zaman diyaframı takacak fırsat olmayabilir.
GERİ ÇEKİLME YÖNTEMİ
Bu yöntem, partnerinin orgazm olmadan hemen önce penisini vajinandan çıkarmasıdır.
Şimdi söyleyeceklerimize güven: Bu hiç de kolay bir yöntem değildir. Kesinlikle TAVSİYE EDİLEMEZ, çünkü sperm, boşalmadan önce gelen sıvıda da vardır. Üstelik dışarıda olsalar bile, spermlerin vajinanın içine yüzmelerini sağlayan küçük kuyrukları vardır. Bu da “sürtünme” gibi diğer cinsel ilişki türlerinin de çok yüksek bir risk içerdiği anlamına geliyor.
RİTM YÖNTEMİ
Bu yöntemin modası çoktan geçti, artık hiç kullanılmıyor. Onun yerine kadınlara doğurganlık semptomlarını tanımayı öğreten, böylece bu dönemlerde cinsel ilişkiden uzak durmalarını sağlayan “semptom-termal yöntemi” geldi.
Önce güvenlik! Bu, senin bedenin, senin yaşamın. Cinsel ilişki için doğum kontrol hapı kullanmak çok ama çok büyük bir karar. Cinsel olarak aktif olduğunda, doğum kontrolü hayatının bir parçası haline geliyor. Bu, partnerinle konuşmanız gereken bir konu.

EmptyView

Kotex Ultra Pedler

Kotex Ultra Pedler

Ultra pedler, güven ve rahatlık için tasarlanmıştır.

Kotex Günlük Pedler

Kotex Günlük Pedler

Kotex Günlük pedler, rahatlık ve ferahlık için tasarlanmıştır.

Kotex Tamponlar

Kotex Tamponlar

Kotex tamponlar, rahatlık ve güven için tasarlanmıştır.