Öneri & Bilgi: Pap Smear Testi̇ Yaptirmak - Hero

Pap Smear Testi Nedir? Nasıl ve Kimlere Yapılır?

Cinsel olarak aktif bir yaşama geçmiş bir kadının aile doktorunda, klinikte veya jinekologta, her iki yılda bir Pap Smear testi yaptırması çok önemlidir. Cinsel yaşamı olmayan bir kadının Pap Smear testi yaptırmasına gerek yoktur. Pap Smear biraz göz korkutucu duyuluyor olabilir, ama cinsel ilişkiden, enfeksiyonlardan veya doğum kontrol haplarından dolayı serviksinde hasar olup olmadığını görmenin en iyi yoludur. Üstelik hayatını kurtarabilecek bu işlem, sadece birkaç dakikanı alıyor!

PAP SMEAR TESTİ NEDİR?

Pap Smear testi (Papanicolaou testinin kısaltması), serviksten (rahim ağzı) alınan hücreleri mikroskopla inceler. Bu hücreler vajinanın için sokulan özel bir fırça yardımıyla serviksten kazınarak alınmıştır. Anormal hücreler kanserli hücrelere (kötü huylu) dönüşebilir, o nedenle cinsel yaşamın varsa, düzenli kontrole gitmek çok önemlidir.

PAP SMEAR TESTİ NE İŞE YARAR?

Pap Smear rahim ağzı kanserinin erken belirtilerini arar. Cinsel yolla bulaşan diğer enfeksiyonlar da vajinal mukus test edilerek kontrol edilir. Bu ziyarette, seninle ilgilenen sağlık personeli genel sağlığını da kontol eder ve yaşam tarzına dair sorular sorar.

PAP SMEAR TESTİ NASIL YAPILIR?

Biraz rahatsız edici bir deneyim olabilir, ama canın acımayacak. Spekulum denilen bir alet serviksi görmek için vajinanın içine yerleştirilir.

Sonra, ufak bir fırça serviksin yüzeyinden biraz hücre toplar. Bu hücreler bir lama yerleştirilir ve laboratuvara gönderilir. Bir veya iki hafta sonra, doktorun sonuçları bildirmek üzere sana ulaşır.

Hazır doktora gitmişken, aşağıdaki testlerden bazılarını da yaptırabilirsin:

  • Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar için kan testleri
  • Kitle için meme kontrolü

KİM YAPAR?

Tüm jinekologlar, çoğu pratisyen hekim ve klinikler Pap Smear testi yapıyor. Kadın bir doktorla daha rahat hissediyorsan, bu gayet normal.

NE ZAMAN YAPTIRMALIYIM?

Cinsel olarak aktifsen, prezervatif kullanmanı öneririz. Pap Smear testini, ilk cinsel ilişkinden bir yıl sonra yaptırmalısın. Ama Cinsel Yolla Bulaşan Hastalık belirtileri gösteriyorsan, hiç beklemeden doktora gitmelisin. Vajinal akıntı, sancı ve cinsel ilişki sırasında ağrı, bu belirtiler arasındadır.

HIV gibi bazı Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıkların gribe benzer belirtileri vardır!

PAP SMEAR NEDEN ÖNEMLİDİR?

Rahim ağzı kanseri (serviks kanseri) Türkiye'deki kadınlar arasında en sık görülen 10 kanser türünden biri. İyi haber ise rahim ağzı kanserinin aynı zamanda en önlenebilir ve tedavi edilebilir kanser türü olması. Erken teşhis önemli, o nedenle düzenli kontrole gitmeyi ihmal etme.

EmptyView

Kotex Ultra Pedler

Kotex Ultra Pedler

Ultra pedler, güven ve rahatlık için tasarlanmıştır.

Kotex Günlük Pedler

Kotex Günlük Pedler

Kotex Günlük pedler, rahatlık ve ferahlık için tasarlanmıştır.

Kotex Tamponlar

Kotex Tamponlar

Kotex tamponlar, rahatlık ve güven için tasarlanmıştır.