Regl Döneminde Spor Yapılır mı?

Regl Döneminde Spor Yapılır mı?

Regl süreci kadınların her ay yaşadığı doğal bir döngü olarak bilinir. Pek çok kadın için bu dönem; ağrılar, sancılar, ödemler ve gerginlikler ile eş anlamlı olabilir. Regl periyodunda yaşanan psikolojik değişimler, kramplar ve halsizlik durumu ise kadınları spor yapmaktan alıkoyabilir. Buna ek olarak hormonal değişimlerden kaynaklanan sinir bozukluğu, değişkenlik gösteren ruh hali durumu ve aşırı yeme arzusu da kadınların regl döneminde spor yapma isteğini azaltabilir.

Oysaki regl iken spor yapmak bu zorlu sürecin ve istenmeyen belirtilerin üzerinde hafifletici bir etki meydana getirebilir. Pek çok uzmana göre, bu süreçte spor yapmak regl kaynaklı sorunlarla baş etmek için en iyi yöntemlerden biridir. Uzmanlar, sporun rahimdeki kasılmaları azalttığını ve regl dönemini daha kolay atlatmaya yardımcı olduğunu belirtir. Ancak bu özel döngüde yapılacak egzersiz türü ve şiddeti önem taşır. Peki, spor yapmak regl geciktirir mi? İşte regl döneminde spor yapmak konusunda merak ettiğin tüm detaylar…

Spor Adeti Keser mi?

Regl iken spor yapmak ve düzenli egzersiz rutinine devam etmek pek çok faydayı beraberinde getirir. Ancak yoğun egzersizlerin gecikmeli regl olma veya regl düzensizliği gibi bazı menstrüal sorunlara yol açtığı da bilinir. Bu durumun regl döngüsünde artan kortizol düzeyinin egzersizle birleşmesinden kaynaklandığı düşünülür. Tüm bunların yanında bu dönemde salgılanan ve kadınlık hormonu olarak bilinen östrojen, antioksidan özelliği sayesinde sporda kas hasarını azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca kalp hızı değişkenliği gibi spor için önemli bazı unsurlar da kadınların regl fazlarından etkilenmez. Bu sonuçlara bakıldığında ise regl döngüsünün, kadınların önünde tamamen bir engel oluşturmadığı söylenebilir. 

Regl iken spor yapmaya karar vermeden önce regl döngüsünü bilmek önem taşır. Regl periyotları farklı fazlardan meydana gelir. Kadınların vücudundaki hormonlar bir döngü süresince farklı periyotlarda ve değişik seviyelerde salgılanır. Foliküler faz olarak bilinen ilk dönem kanamanın başladığı günden yumurtlama gününe kadar sürer. Luteal faz denilen dönem ise yumurtlama gününden başlayarak kanamanın gerçekleştiği ilk güne kadar devam eder.

Regl döngünle uyumlu bir şekilde spor yaparak bu süreci lehine çevirmen mümkün. Örneğin, regl ilk günü spor yaparken hafif egzersizler ve yürüyüşler tercih edebilir, döngünün ikinci haftasında ise yoğun egzersizlere ağırlık verebilirsin. Eğer regl iken kendini halsiz hissediyorsan o halde ilk 2-3 gün dinlendikten sonra spora kaldığın yerden devam edebilirsin. Regl döngünün ilk üç günü yoğun kanama yaşıyorsan Kotex Ultra Uzun Ped tercih edebilirsin.

Regl Döneminde Hangi Sporlar Yapılabilir?

Regl iken spor yapmak istiyorsan aşağıdaki egzersiz türlerine ağırlık verebilirsin. İşte regl döneminde yapabileceğin bazı egzersiz çeşitleri… 

 • Yoga: Yoga bedenindeki kan dolaşımını artırarak regl sürecinde yaşadığın ağrıları azaltmana destek olur. Bu dönemde angle pozları ya da güvercin duruşu gibi hareketler pelvik bölgeni rahatlatmana yardımcıdır.
 • Pilates: Çeşitli açma ve germe hareketlerinden oluşan pilates, kaslarını esnetmene ve vücut dolaşımını artırmana katkı sağlayan spor türlerinden biridir. 
 • Kardiyo: Özellikle bisiklet ve koşu gibi aktiviteler vücudundaki kan akışını artırmana destek olur. Menstüral dönemde yüksek yoğunluklu kardiyo hareketleri yerine hafif tempolu olanlara ağırlık verebilirsin. 

Tüm bunlara ek olarak regl iken yürüyüş, aerobik, dans ve nefes egzersizleri de gerginliği azaltmana ve daha enerjik hissetmene yardım eder. Ayrıca egzersiz yaparken regl tamponu kullanarak daha rahat hareket edebilirsin.

Regl Döneminde Spor Yapmanın Faydaları Nelerdir?

Regl iken spor yapmak isteyenlerin, kendilerini hem daha enerjik hem de daha sağlıklı hissetmesi mümkün. Bu özel dönemde döngün izin verdiği sürece rutin spor düzenini aksatmadan spor yapmaya devam edebilirsin. İşte regl döneminde spor yapmanın öne çıkan bazı faydaları…

 • Menstrüal dönemde spor yapmak hormonal dengeyi düzenlemek açısından son derece faydalıdır.
 • Regl sürecinde kadınlarda aşırı yeme isteği oluşabilir. Bu dönemde spor yaparak iştahını daha kolay kontrol edebilir ve açlık krizlerinin önüne geçerek kilo alımını engelleyebilirsin.
 • Regl öncesi ve regl dönemi gerginliği kadınların bu süreci ağrılar ve sancılar içerisinde geçirmesine neden olabilir. Tüm bu olumsuz durumları önlemek için spor yaparak rahatlayabilir ve kaslarının güçlü kalmasını destekleyebilirsin.
 • Menstrüal döngünde spor yaparak dolaşım sisteminin daha düzenli olmasını sağlayabilirsin.
 • Regl sürecinde egzersiz yaparak regl dönemi belirtileri olan ödem ve şişlik gibi sorunları azaltabilir, kendini daha sağlıklı ve formda hissedebilirsin.

Regl iken spor yaptığında Kotex Ultra Active Ped kullanabilir ve egzersiz hareketlerini uygularken kendini rahat ve güvende hissedebilirsin.

Regl Döneminde Spor Yapmanın Zararları Nelerdir?

Regl sürecinde spor rutinine devam etmek bazı koşullar sağlandığı takdirde zararlı değildir. Ancak yine de kendi beden sağlığın için bu süreçte bazı noktalara dikkat edebilirsin. İşte regl döneminde spor yapmanın zararları hakkında bilmen gerekenler…

 • Regl iken yaptığın egzersiz rutinin, ağır antrenman hareketleri ve uzun antrenman süresi içermemelidir.
 • Özellikle regl sürecinin başladığı ilk günlerde kanama daha yoğundur. Bu nedenle ilk günlerde ağır antrenmanlar yerine hafif egzersizler tercih etmende fayda bulunur.
 • Regl iken ağırlık kaldırmak veya yüksek yoğunluklu egzersizler yapmak kanamanı artırabilir. Bu nedenle yoğun egzersizlerden kaçınmalısın.
 • Bu özel süreçte yapılan ağır egzersiz hareketleri kaslarının zorlanmasına neden olabilir.

Sen de regl iken spor yapmak istersen yukarıdaki egzersiz türlerini tercih ederek beden sağlığını koruyabilirsin. Egzersiz yaparken Kotex Active Normal Ped kullanarak olası sızıntılara karşı önlem alabilir, konforlu bir spor deneyimi yaşayabilirsin.

Kaynaklar:
1.Regl döneminde spor yapılır mı?, https://www.kadinlarbilir.com/saglik/kadin-sagligi/regl-doneminde-spor-yapilir-mi. Accessed 4 January 2023.
2.“Regli Döneminde Spor Yapılır Mı? Adet Döneminde Spor Nasıl Yapılmalı?” Proteinocean, 13June 2022, https://proteinocean.com/blog/regli-doneminde-spor-yapilir-mi-adet-doneminde-spor-nasil-yapilmali. Accessed 4 January 2023.

EmptyView

Kotex Ultra Pedler

Kotex Ultra Pedler

Ultra pedler, güven ve rahatlık için tasarlanmıştır.

Kotex Günlük Pedler

Kotex Günlük Pedler

Kotex Günlük pedler, rahatlık ve ferahlık için tasarlanmıştır.

Kotex Tamponlar

Kotex Tamponlar

Kotex tamponlar, rahatlık ve güven için tasarlanmıştır.