Regl (Adet) Olmak İçin Ne Yapmalı?

Regl (Adet) Olmak İçin Ne Yapmalı?

Regl kanaması kadın fizyolojisinin doğal süreçlerindendir. Hormonların ve üreme sisteminin eş zamanlı olarak çalışmasıyla meydana gelen regl döngüsü kadınlarda genellikle 21 ila 35 gün arasında gerçekleşir. Ancak düzenli regl durumu yaşayan kadınlar, bazı zamanlarda regl döngüsünü öne çekmek ve hemen regl olmak isteyebilir. Bunun nedeni ise çoğunlukla özel davetlere katılma, önemli sınavlara girecek olma, tatile gitme ve benzeri sosyal etmenler olabilir. Bu tip durumlarda kadınlar, erken adet olma konusu hakkında bilgi edinmeye çalışır. Peki, erken regl olma mümkün mü, adet olmak için ilaç kullanmak gerekli mi? Bu yazımızda regl sürecini öne alma hakkında merak ettiğin soruların yanıtlarını bulabilirsin.

REGL KANAMASI NEDİR, NASIL OLUR?


Adet olma durumu her ay belirli döngüler halinde gerçekleşir ve kadın doğasının temelinde yer alan vajinal kanamalar anlamına gelir. Kadınlarda belirli süreler içerisinde düzenli olarak meydana gelen regl olma hali belli miktarda kanın vajinadan dışarı atılması demektir. Sağlıklı bir adet dönemi yaşamak kadınların sağlıklı bir üreme sistemine sahip olduğunun göstergesidir. Öte yandan bu döngü içerisinde yaşanan geç adet olma gibi aksaklıklar ve bazı düzensizlikler ise üreme sistemindeki olası sorunlara işaret edebilir.

Kadınların yumurtalıklarında salgılanan hormonlar üreme sisteminin önemli bir parçasını oluşturur. Beyindeki hipofiz bezinden salgılanan FSH ve LH hormonları kadınlardaki yumurta hücrelerinin olgunlaşmasına yardımcı olur. Bu süreç ile birlikte kadınlarda östrojen ve progesteron hormonlarının üretimi de başlamış olur. Rahim bölgesi ve iç dokusu salgılanan östrojen ve progesteron sayesinde gebelik aşamasına hazırlanır. Gebelik durumu oluşması halinde ise bu hormonlar yardımıyla normal ve sağlıklı bir gebelik süreci gerçekleşir.

Ancak rahimde hamilelik durumu oluşmadığı zaman vücutta progesteron hormonu üretimi devam etmez. Rahim iç dokusu söz konusu hormondan yoksun kalınca kalınlaşır, yavaş yavaş dökülmeye ve kanamaya başlar. Tüm bu doku parçaları rahim kasılmaları eşliğinde vajinadan dışarı atılır. Bu duruma da regl olma denir. Söz konusu periyot rahim iç dokusunun kalınlaşması ve dökülmesi döngüsü içerisinde belirli bir yaşa kadar devam eder.

 

REGLİNİN (ADET) ERKEN GELMESİ İÇİN NELER YAPILMALI?


Adet dönemi sağlıklı kadınların her ay rutin olarak deneyimlediği bir süreçtir. Kanama hali ortalama olarak 28 günde bir gerçekleşir. Regl döngüsünün sağlıklı olarak kabul edilmesi için, belirli bir zaman içinde kanamanın gerçekleştiği ilk günden diğer döngünün ilk kanama gününe kadar olan sürenin 21 ila 35 gün arasında olması gerekir. Bu sürelerden daha sık veya daha seyrek olan kanamalar ise üreme sisteminde bir problem olabileceği anlamına gelir. Az adet olma veya geç adet olma durumları da yine bazı sorunlara işaret edebilir.

Sağlıklı kadınlarda menstrüasyon döngüsünün düzenli olarak gerçekleşmesi için hormonlar, beyin ve üreme sisteminin koordineli olarak çalışması önem taşır. Adet döngüsünde bir sorun olmayan ancak regl öncesi sendromları ağır seyreden kadınlar, çeşitli nedenlerle regl döngüsünü öne almak isteyebilir. Bu sebepler arasında tatil planları, toplantılar ve sınav zamanları gibi unsurlar başı çeker. Böyle zamanlarda kadınlar, regl kanamasını erkene almanın yollarını arar. Kanamayı erkene almaya yardımcı olan bazı yöntemler bulunur. İşte kanamayı öne çekmek için deneyebileceğin bazı öneriler…

Erken regl olmak için rahime giden kan akışını artırmayı deneyebilirsin. Sıcak su torbası ile kasık bölgendeki kan akışını hızlandırmak kanama döngünün erken başlamasına yardım edebilir.
Eğer kanamanı öne almak istiyorsan sıcak suyla banyo yapma yöntemine şans verebilirsin. Sıcak su bedeninin gevşemesine yardım eder ve üzerindeki stres durumunu azaltmaya katkı sağlar. Bu da daha erken regl olmana imkan tanıyabilir.
Vücudundaki stresi uzaklaştıracak hafif egzersizler kan dolaşımını düzenleyerek erken adet olma durumunu destekleyebilir.
Regl olmak için beslenme planına C vitamini yönünden zengin besinleri dahil edebilirsin. C vitamini, östrojen hormonu seviyesini yükselterek rahim dokusunun kalınlaşmasında rol oynar. Ananas, çilek, limon, kivi ve domates gibi yiyecekleri daha sık tüketmeyi deneyebilirsin.

REGL OLMAK İÇİN EGZERSİZ VE İLAÇLAR İŞE YARAR MI?


Düzenli bir regl döngüsüne sahip olmak ve bu sürece çok fazla müdahale etmemek kadınların beden sağlığı açısından önemlidir. Ancak kadınlar, bazı zamanlarda çeşitli nedenlerle menstrüal döngüyü erkene almak ister. Erken regl olmak için ilaç kullanmak veya iğne yaptırmak gibi çeşitli yöntemler bulunur. Ayrıca kanamanın sebepsiz yere gecikmesi de regl olmak için bazı yollara başvurmayı gerektirebilir. 

Regl olmak için en çok tercih edilen yöntemlerin başında iğneler, adet söktürücü haplar ve doğum kontrol hapları gelir. İçeriğinde progesteron hormonu bulunan haplar sıkça kullanılan ilaçlar arasındadır. Adet söktürücü ilaçların ve doğum kontrol haplarının farklı kullanım prosedürleri bulunur. Ama bunların hepsinin alanında uzman bir doktora danışılarak gerçekleştirilmesi gerekir. Regl döngüsüne hatalı bir müdahale yapmak ileride istenmeyen rahatsızlıklara sebebiyet verebilir. 

Öte yandan erken regl olmak için egzersiz yapılması gerektiğine dair bazı görüşler de vardır. Ama bu yöntemin herhangi bir bilimsel dayanağı yoktur. Belirli egzersizlerin erken regl olma haline yardımcı olması söz konusu değildir. Ancak karın ve kalça kaslarını çalıştırma görevi gören bazı yoga ve pilates hareketleri, kan akışını artırıp kanamanın erken gelmesine yardımcı olabilir ve süreci kolay hale getirebilir.

Sen de erken regl olmak istiyorsan yukarıdaki yöntemleri deneyerek döngünü öne almayı deneyebilirsin. Ayrıca regl günlerinde Kotex Natural Ultra Normal Ped ürününü tercih ederek sürecini konforlu kılabilirsin.

Kaynaklar:

1. “Hemen Adet Olmak İçin Ne Yapılmalı?” Prof. Dr. Deniz Ulaş, 16 Nisan 2021, https://drdenizulas.com/hemen-adet-olmak-icin-ne-yapilmali/. 
2. “Hemen Adet Olmak İçin Ne Yapmalı?” Op. Dr. Müge Aksoy, https://www.mugeaksoy.com/blog/hemen-adet-olmak-icin-ne-yapmali.
3. “Hemen Adet Olmak İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?” Medicana, 26 Mayıs 2022, https://www.medicana.com.tr/saglik-rehberi-detay/16593/hemen-adet-olmak-icin-yapilmasi-gerekenler-nelerdir. 

 

EmptyView

Kotex Ultra Pedler

Kotex Ultra Pedler

Ultra pedler, güven ve rahatlık için tasarlanmıştır.

Kotex Günlük Pedler

Kotex Günlük Pedler

Kotex Günlük pedler, rahatlık ve ferahlık için tasarlanmıştır.

Kotex Tamponlar

Kotex Tamponlar

Kotex tamponlar, rahatlık ve güven için tasarlanmıştır.