Öneri & Bilgi: İlk Regl - Hero

İlk Regl Belirtileri, İlk Kez Regl Olunca Ne Yapılmalı?

Kız olmaktan kadın olmaya geçerken yaşayacağın o mükemmel yolculukta atacağın en büyük adımlardan biri, ilk reglini olduğun gündür. Bu konuda çok fazla yanıltıcı bilgi olsa da, aslında her kadının geçtiği bir süreçtir.

Bardağın dolu tarafına bak. Kadın oluyorsun. Bu, gurur duyulacak bir şey!

REGL NEDİR?

Regl, vajinandan gelen az miktardaki kanamadır. Kanama birkaç gün sürer ve döngüler halinde gerçekleşir, bu döngüler genelde 28 gün civarındadır. Döngü bir reglin ilk gününden diğer reglin ilk gününe kadar olan süredir. Bazı döngüler daha kısa, bazıları daha uzun olabilir. Bu normal bir durumdur, o nedenle “düzensiz” veya “anormal” döngüler seni endişelendirmesin.

KADINLAR NEDEN REGL OLUR?

Bu soru çok sorulur! Cevap oldukça basittir. Bir kadın olarak, vücudunun yapmaya tasarlandığı şeylerden biri bebek yapmaktır. Bu ne demek oluyor? Regl olman, vücudunun, yumurtalıklarının içinde bekleyen minik yumurtaları olgunlaştıracak yaşa geldiği anlamına geliyor. Ama hepsi aynı anda olgunlaşmıyor! Her defasında biri olgunlaşıyor, yani her döngüde bir yumurta. Yumurtaların tamamı tükenene kadar da bu böyle devam ediyor. İyi haber, yumurtalıklarınızda binlerce yumurta var, yani 45-55 yaşlarında, regl olmayı bırakacağın menopoza dek yetecek miktarda. Hamile kalma ihtimali için hazırlanan rahim zarına, hamile kalmadığında, ihtiyaç kalmamış oluyor. Ve o zar regl olarak dışarı atılıyor.

İLK KEZ REGL OLMAK

Bu büyük olayın kendine has bir adı var: Menarş. Bazı kızlar, nihayet genç bir kadına dönüşmek konusunda mutluluk duyarken, bazıları bu durumdan biraz korkabilir. Bazı kızlar ise hiç regl olmak istemez! Duygusal tepkiler tamamen doğaldır; ilk regline dair her şeyi öğrendikten sonra, durumu kontrol altına alabileceğine dair kendine daha çok güveneceksin.

İLK REGLİNİN YAKLAŞTIĞINI NASIL ANLAYABİLİRSİN?

İlk reglini 9 kadar genç bir yaşta da, 18 yaşında da olabilirsin, ama çoğu kız 12, 13 yaşlarında ilk reglini olur. Unutma, doğru zaman diye bir şey yoktur; reglin, vücudun hazır olduğunda başlayacaktır.

İlReglin başlamadan önce, ergenlik çağına girmelisin ve bu da yaklaşık iki yıl süren bir süreçtir. İlk Reglinden Önce Vücudunda Farkedeceğin Değişimler:

 • Meme ucunda değişimler olacak ve memelerin büyümeye başlayacak.
 • Pubik ve koltukaltı kılları çıkacak.
 • Boyun uzayacak ve kalçaların genişleyecek.
 • Saçların ve cildin daha yağlı olacak.
 • Sivilcelerin çıkacak.
 • Mod ve duygu değişimleri yaşayacaksın.
 • Annenden çok, en yakın arkadaşına güvenirsin.

İlReglin başlamadan hemen önce ise şunları fark edebilirsin:

 • İç çamaşırında beyaz lekeler veya kahverengi bir mukus
  Hareketli bir karın Pelvik kramplar Memelerde ağrı Çikolata gibi yiyecekleri istediğin açlık krizleri

Bunlardan birinin olduğunu fark edersen, annenle, kız kardeşinle, teyzenle, senden büyük bir arkadaşınla, bir öğretmeninle veya konuşurken rahat hissettiğin biriyle oturup konuş. Sonuçta, kızlar birbirinin arkasını kollamalı!

İLK REGLİNE HAZIR OLMAK İÇİN YAPMAN GEREKENLER

ELİNİN ALTINDA BİRKAÇ ŞEY OLMASI İYİDİR. HER İHTİMALE KARŞI!

 • Tampon, ped ve günlük pedler gibi sağlık ürünleri. Başlangıç için Kotex® Ultra Pedleri tavsiye ediyoruz. Okul çantanda da birkaç tane bulundur.
 • Pedlerini içinde taşıyabileceğin küçük bir kese.
 • Sıcak su torbası veya regl ağrıları için gerekli diğer önlemleri al.

İlk reglini olman büyük bir drama anlamına gelmek zorunda değil, aksine bir kutlama olmalı! Endişelenme, organize ol ve bunu yaşayan ne ilk ne de son kadın olduğunu unutma.

EmptyView

Kotex Ultra Pedler

Kotex Ultra Pedler

Ultra pedler, güven ve rahatlık için tasarlanmıştır.

Kotex Günlük Pedler

Kotex Günlük Pedler

Kotex Günlük pedler, rahatlık ve ferahlık için tasarlanmıştır.

Kotex Tamponlar

Kotex Tamponlar

Kotex tamponlar, rahatlık ve güven için tasarlanmıştır.