Öneri & Bilgi: Regl Dönemim: Menstrüasyon Nedir - Hero

Menstrüasyon Nedir? Kadınlar Neden Regl Olur?

Menstrüasyon regl dönemin için kullanılan havalı bir kelimeden ibaret. İlk reglin menarş olarak adlandırılır ve 9 yaş gibi genç bir yaşta da, 16’dan büyük bir yaşta da gerçekleşebilir. Ortalama yaş ise 13’tür.

Regl aylık olarak gelmez, döngüler halinde gelir. Döngü ise reglin ilk gününden diğer reglin ilk gününe kadar geçen süreye denir. Reglinin “düzenli” olmasını da bekleme! Bazen iki reglin arasındaki süre daha kısa olurken (21 gün), bazen de daha uzun olabilir (60 güne kadar çıkabilir), ama ortalama olarak bu döngüler 28 ila 30 gündür.

Regl olmaya başladığın ilk birkaç yıl, reglinin düzensiz olabileceğini aklında bulundur! Bu çok normal! Menopoza girdiğinde de (regl olmayı bıraktığın dönem) birkaç yıl boyunca düzensiz regl olacaksın. Regl olmakla ilgili karmaşık hisleriniz olabilir, ama vücudunuz hazır olduğunda regl olacağını unutma. Daha erken regl olmanın veya regl olmaktan kaçmanın bir yolu yok.

NEDEN REGL OLUYORUZ?

Çoğu genç kızın regl konusunda kafası karışık olabiliyor. Ama strese gerek yok; biz bunun için buradayız! Her bir yumurtalığının içinde (rahmin her iki tarafında olmak üzere 2 yumurtalığın var) binlerce küçük yumurtayla doğdun. Ergenlik çağı başladığında, beyniniz bu küçük yumurtalara “Uyan!” mesajı gönderiyor!

Bu küçük yumurta uyanıyor ve östrojen denen bir hormon üretmeye başlıyor. Östrojen kanına giriyor ve memelerine, rahmine ve vajinana “Yumurtaya hazır ol!” mesajı veriyor. Her şey hazır olduğunda (bu yaklaşık 14 gün sürüyor), yumurta, yumurtalık tüpüne giriyor; buna yumurtlama diyoruz.

Yumurta yumurtalık tüpünde çok uzun süre yaşayamıyor (hatta, sadece 24 saat yaşayabiliyor) ve yumurtayı dölleyecek bir sperm yoksa, yumurta tüpün içinde ölüyor. Bu sırada, rahim döllenen yumurtaya hazırlanıyor ve onun için güzel, rahat bir zar oluşturuyor. Ama yumurta gelmezse, vücudun bu zardan kurtulması gerekiyor.

Böylece, ortalama 14 günün ardından, rahim temizlik operasyonu için kasılmaya başlıyor ve hazırlanan zar, vajinadan atılmak üzere sıvı haline geliyor. Bu da reglin oluyor.

REGL AKINTISININ RENGİ VE YAPISI

Regl akıntın hafif veya yoğun olabilir, pembemsi, lekeli veya kahverengi ya da kırmızı ve mukuslu olabilir. Bu, ortalama 3 ila 7 gün süren regl döneminde günden güne değişebilen bir durumdur. Gözüne çok fazla kan kaybediyormuşsun gibi görünebilir, ama her regl döneminde toplamda 2 ila 6 yemek kaşığı kan kaybedersin! Çok da değil, değil mi?

Regl olmaya alışmak için biraz zaman gerekiyor. Özellikle de regl sosyal yaşamını etkilediğinde, tatilini böldüğünde veya gittiğin konserde keyfini kaçırdığında, kendini biraz buruk ve gergin hissetmen oldukça normal. Bu duruma alışmak, çok da üzerinde durmuyor gibi görünenler de dahil olmak üzere, tüm kadınlar için biraz zaman istiyor. Yaşamın değiştikçe reglin de değişecek, ama endişelenme, regl olmaya alışacaksın.

REGL AĞRILARI

Regl ağrısını daha önce duydun değil mi? Bu ağrılar, Menstrüal Kramp veya Dismenore olarak da biliniyor. Bazı şanslı kızlar bu ağrıları yaşamıyor, bazıları ise epey ağır yaşıyor. İyi haber, bu ağrılarla baş etme yollarının olması! Regl ağrısı genelde kadınlar ilk bebeğini doğurana kadar sürüyor. Ancak günlük hayattan keyif almana engel olan, ciddi, ağır ve süreğen regl ağrıları yaşıyorsan, bu ağrıların bir uzman tarafından kontrol edilmesi gerekiyor.

NEDEN BEN?!

Tamam, kabul ediyoruz. Regl, eğlenceli bir şey değil! Erkeklerin regl olmamasının haksızlık olduğunu da düşünebilirsin. Ama erkeklerin de uğraşması gereken başka sorunları var.

Regl olurken, hoşuna giden, özel şeyler yap. Müzik dinle. Arkadaşınla muhabbet et. En sevdiğin dergiyi oku. Neşelenmek için süslen. İyi gözüktüğünde, kendini harika hissedeceksin! Regl olmak da kadın olmanın bir parçası.

Kotex’ten biraz yardım alarak, regl dönemini sorunsuzca atlatacaksın!

EmptyView

Kotex Ultra Pedler

Kotex Ultra Pedler

Ultra pedler, güven ve rahatlık için tasarlanmıştır.

Kotex Günlük Pedler

Kotex Günlük Pedler

Kotex Günlük pedler, rahatlık ve ferahlık için tasarlanmıştır.

Kotex Tamponlar

Kotex Tamponlar

Kotex tamponlar, rahatlık ve güven için tasarlanmıştır.