Menstrüel Hijyen Günü

Menstrüel Hijyen Günü Nedir, Neden Önemli?

Aylık döngüler halinde gerçekleşen regl, kadınlar ve kız çocukları için sağlıklı bir vücudun habercisi olsa da bazen normal bir süreç olduğu unutulabiliyor.

2014 yılında Almanya merkezli WASH United sivil toplum kuruluşu tarafından başlatılan Menstrüel Hijyen Günü (MHM), kız çocukları ve kadınların regl dönemi hakkında daha bilgili olması, hijyen yönetimi yapabilmesi ve toplumun regl tabularını yıkabilmesi adına 28 Mayıs'ta kutlanan bir farkındalık günüdür.

Menstrüel Hijyen Günü Kotex İçin Neden Bu Kadar Önemli?

Menstrüel Hijyen Günü, regl dönemi hakkında toplumu bilinçlendirmek ve farkındalık yaratabilmek için önemli bir fırsattır. Reg tabularını yıkmayı hedefleyen bir marka olarak, bu özel günün öneminin farkındayız. Böyle örneklerin çoğalması ve toplumun farkındalığının artması için Kotex olarak elimizden geleni yapıyoruz.

Kotex dünya çapında Brezilya, Çin, Kolombiya, Guatemala, Hindistan, Nijerya, Peru ve Vietnam'da 3.5 milyon bireye erişen regl sağlığı yönetimi ve eğitim programlarına bir partner olarak destek veriyor. Bu programlarla kızların ve kadınların hijyen malzemelerine hemen erişimini sağlamanın yanı sıra, regl dönemiyle ilgili yanılgıların ve tabuların olmadığı destekleyici bir ortam oluşturuluyor.

Kotex Türkiye’de “İsterse Yapar” hareketiyle tabuların yarattığı sınırlara ve klişelere meydan okuyoruz. Okullarda ve farklı topluluklarda kızların regl döngüsü hakkında bilinçlenmesi için çalışıyoruz. Hijyenik menstrüel ürünleri saklamıyoruz ve kadın sağlığını önemsiyoruz.

Regl demekten ve regl olmaktan rahatsız olmuyoruz. Çünkü bu çok doğal!

Kaynakça:

1. https://tr.wikipedia.org/wiki/Adet_Hijyen_Günü
2. https://menstrüelhygieneday.org/
3. https://www.planusa.org/kotex-mhd/
4. https://konusmamizgerek.org/turkiyede-regl-yoksullugu-arastirmasi/

EmptyView

Kotex Ultra Pedler

Kotex Ultra Pedler

Ultra pedler, güven ve rahatlık için tasarlanmıştır.

Kotex Günlük Pedler

Kotex Günlük Pedler

Kotex Günlük pedler, rahatlık ve ferahlık için tasarlanmıştır.

Kotex Tamponlar

Kotex Tamponlar

Kotex tamponlar, rahatlık ve güven için tasarlanmıştır.