Öneri & Bilgi: PMS Ve Meme Ağrıları - Hero

Regl Öncesi Dönemde Meme Ağrısı

PMS’in nasıl olduğunu hepimiz biliriz; herkes sinirimize dokunur, sırtımız ağrır, karnımıza kramplar girer, göğüslerimiz ağrır ve rahatsız hissederiz. Memelerin büyümesi ergenlik çağının ilk belirtilerinden biridir. Okuldaki bazı kızların sütyen takmaya başladığını fark etmiş olabilirsin. Eğer öyleyse, senin de memelerinin büyümeye başlamasına az kalmış demektir. Memelerin büyümesi çok sancılı olabilir, özellikle de biri size çarptığında veya çok sıkı sarıldığında canınız yanabilir. Peki ama neden?

MEMELERDEKİ AĞRININ NEDENİ NEDİR?

Reglin başlamadan hemen önce, yumurtalığın östrojen ve projesteron denilen iki önemli hormon üretir. Östrojen memelerin üzerinde çok etkilidir, çünkü bu hormon memelerini hamileliğe ve bir gün hamile kaldığında ise süt vermeye hazırlar. Şu anda bunların hiçbirini bilmene gerek yok… Ama vücudun bunu biliyor.

Kafa karıştırıcı kısım şu oluyor genelde: Bazen memelerin sayesinde kendinizi çok güzel, hatta seksi hissediyorsun! Bu genelde reglin ilk gününden 14 gün sonraya denk geliyor. Çünkü tam o günlerde vücudun “yumurtlamak” veya bir yumurta bırakmak üzere oluyor. Östrojeninin maksimum olduğu ve vücudunun projesteron üretmeye başladığı dönem bu. Bu hormonlar vücudunu MÜKEMMEL hissetmene neden oluyor!

Sonra, yumurta döllenmeyip ölünce, vücudun regl için hazırlanıyor ve hormon seviyelerin düşüyor, düşüyor, düşüyor. Bu seviyeleri modun da takip ediyor. Memelerin ağrıyor ve rahatsız hissediyorsun. Ta ki reglin başlayıp da tüm döngü başa sarana dek.

MEMELERİN BÜYÜRKEN NELERLE KARŞILACAKSIN?

Memelerin büyümeye başladığında, kendilerine yer açmak zorundalar. Bu nedenle göğüs dokusunu dışa doğru iterler ve bu da ağrıya neden olur. Bazen memelerinden biri, diğerinden daha hızlı büyüyor gibi görünebilir! Stres olmana gerek yok, kısa süre içinde eşitlenecekler.

Aşağıda, memelerin büyümeye başladığında nelere dikkat etmen gerektiğini paylaşıyoruz:

  • İlk meme ucun değişir. Kesinlikle sivilce olmayan ama minik sivilceler gibi görünen şeylerle kaplanırlar. Bunlar, bir gün bebeğinizi emzirirken çok işine yarayacaktır. Sakın onları sıkmaya kalkışma!
  • Meme derin kaşınabilir ve tahriş olabilir. Tahrişi dindirmek için, içinde E Vitamini veya Aloe Vera olan bir nemlendirici kullanabilirsin.
  • Memelerin gün içinde desteğe ihtiyaç duyduğu için sütyen takmak önemlidir. Gece uyurken sütyen takmamalısın. Süngerli sütyenler, tişört giydiğinde meme ucunun görünmesini engelleyeceği için kullanışlıdır.

DESTEK VE RAHATLIK ÖNEMLİDİR, o yüzden sütyen alışverişine çıkarken yanında annen veya en yakın arkadaşın da olsun. Ve sütyen satın almadan önce, mutlaka denemeyi unutma!

MEMELERİNİN AĞRIMASINA BAŞKA NE NEDEN OLUYOR OLABİLİR?

Hamilelik memelerinin şeklinin ve ebatının değişmesine neden olur. İkinci kez hamile kalan kadınlar, gebelik testi yapmadan önce dahi, memelerindeki “hamile” hissini tanıyarak, hamile olduklarını anlarlar. Memeler hamileliğin 6. ayından itibaren (prematüre bir bebeğin hayatta kalabileceği aydır bu) süt üretmeye başlar ve bebek emdiğinde de ilk süt gelir.

Sütyen takmazsan, özellikle de spor yapıyorsan, memelerini rahatsız hissedebilirsin. Sütyeninin üzerine tam olduğuna emin ol. Askılar omzundan düşüyorsa, fazla gevşektir, çıkardığında kırmızı izler kalıyorsa, fazla sıkıdır.

MEME AĞRISI NE ZAMAN CİDDİ BİR SORUNDUR?

Pek çok genç kız, memesi ağrıdığında veya bir kitle hissettiğinde, meme kanserinden endişeleniyor. Memedeki kitleler bu yaşlarda KANSER DEĞİLDİR, onlara “fibroadenom” denir. Stres yapacak hiçbir şey yoktur!

Eğer endişelenmene neden oluyorsa, doktoruna göster. Bu kitleler 4 santimden büyükse alınmaları gerekiyor. Bu operasyon çok ufak bir iz bırakabilir, ama o kadar! Ayrıca, bu çok nadir olan bir şeydir.

Doğum kontrol hapı kullanıyorsan, kürtaj olduysan veya kitle hissediyorsan, meme ağrısı durumunda doktorunla görüşmelisin.

MEME AĞRILARI İÇİN NE YAPILABİLİR?

Bedenine uygun bir sütyen yardımcı olacaktır. Hem materyal hem beden olarak çeşit çeşit sütyen var, kendine en uygun olanı bul. Telli sütyenler sadece özel durumlarda giyilmelidir, sürekli değil! Cilde ve memeye değen tel, cildini tahriş edebilir.

EmptyView

Kotex Ultra Pedler

Kotex Ultra Pedler

Ultra pedler, güven ve rahatlık için tasarlanmıştır.

Kotex Günlük Pedler

Kotex Günlük Pedler

Kotex Günlük pedler, rahatlık ve ferahlık için tasarlanmıştır.

Kotex Tamponlar

Kotex Tamponlar

Kotex tamponlar, rahatlık ve güven için tasarlanmıştır.