Regl Belirtileri Nelerdir?

Regl Belirtileri Nelerdir?

Kadınlarda yaklaşık bir aylık aralıklarla döllenmeyen yumurtanın rahim iç yüzeyinden vajina yoluyla dışarı atması süreci regl olarak adlandırılır. Sağlıklı her genç kız ve kadın için regl olmak, her ay düzenli aralıklarla gerçekleşmesi önem taşır. Genellikle 21 - 35 günde bir olur ve 3 - 7 gün arası sürer. Bu fizyolojik sürecin düzenli olması, üreme sisteminin sağlıklı bir şekilde çalıştığının ve vücudun hamilelik için uygun koşulları hazırladığının göstergesidir. Yoğunluğu ve tarzı, kişiden kişiye değişiklik gösterse de gözlemlenen regl belirtileri genellikle benzerdir.

Kadınların yaklaşık olarak %80’i, regl dönemi öncesinde birtakım semptomlar yaşar. Bunlar hem fiziksel hem ruhsaldır. Sinirlilik hali, gerginlik, duygusallık, ani değişebilen duygu durumu, tatlı yeme isteği, kasıklarda ağrı, baş ağrısı, karında şişkinlik, ishal, ciltte sivilcelenme, memelerde hassasiyet hissi, yorgunluk veya halsizlik en önemli belirtilerdendir. Regl belirtileri, bireylerin %20- 30'unda hayatlarını engelleyecek derecede yaşanabilir. Daha az bir oranda ise belirtilerin daha şiddetli olduğu gözlemlenebilir. Ayrıca kadınları hem günlük hem iş hayatında daha çok etkileyen bir konu olan regl öncesi gerginliği yani PMS dönemi ise söz konusu belirtilerin tümüne verilen addır. Yaşanan fiziksel ve duygusal değişimlerin dereceleri her regl döneminde değişiklik gösterebilir.

REGL BELİRTİLERİ NE ZAMAN BAŞLAR?

Regl öncesi belirtileri, 4-5 gün öncesinde görmeye başlayabilirsin ancak yine de bu zaman kişiden kişiye değişebilir. Regl belirtileri kanama süresince de devam eder ve sonlanana dek yavaş yavaş azalarak kaybolur.

REGL DÖNEMİNDE VÜCUTTA NE OLUR?

Regl döngüsünde ilk günlerde rahim, döllenmemiş yumurtayı vücuttan atar ve vücut büyük miktarda hormon, prostaglandin üretimine başlar. Bu zamanlarda karın ve sırt ağrıları hissedilebilir, vücuttaki kan basıncı normal düzeyi aştığı için bazı kadınlar burun kanaması da yaşayabilir. Bu dönemin cilde de etkisi olur. Ciltteki lekelerde ve sebum oranında azalma görülebilir, hassaslaşabilir. Regl döngüsünün başında kandaki östrojen oranı oldukça azdır, yorgunluk ve halsizlik gibi regl belirtilerinin yaşanmasının sebebi de budur. Akıntıda ise kan pıhtıları gözlemlenebilir. Bu, vücudun kendini aşırı kanamaya karşı geliştirdiği bir tür koruma tepkisidir. Reglin sonuna doğru uterusta depolanan eski kanın renginde parlak kırmızıdan kahverengiye dönüşüm gözlemlenebilir. Kanama bittiğinde ise (döngünün 6.ve 13. günleri arası) östrojen seviyesi yükseldiğinden kendini daha enerjik hissedebilirsin. Hormon seviyesinin dengeye ulaşması ve regl dönemi belirtileri arasında yer alan gergin ruh halinin ortadan kalkması psikolojini de olumlu yönde etkiler.

REGL BELİRTİLERİ İLE HAMİLELİK BELİRTİSİ ARASINDAKİ FARKLAR NELERDİR?

Öncelikle en yaygın hamilelik belirtileri şöyle sıralanabilir:

  • Regl gecikmesi: Beklediğin regl döngüsünün başlama tarihi üzerinden bir hafta veya daha uzun bir süre geçtiyse hamileliği düşünebilirsin ancak düzensiz bir regl döngüsü söz konusuysa bu belirti yanıltıcı olabilir.
  • Şişkin meme: Hamileliğin erken döneminde yaşanan hormonal değişiklikler dolayısıyla memelerde hassasiyet ve ağrı hissedebilirsin. Birkaç hafta sonra vücut, hormonal değişikliklere uyum sağladığında bu semptomlar azalacaktır.
  • Kusmaya yol açan veya açmayan bulantı: Daha çok gündüzleri ortaya çıkabilecek bulantılar, genellikle hamileliğin başlamasından bir ay sonra hissedilir. Bazı kadınlar ise hiç bulantı hissetmeyebilir. Bulantının kaynağı ile ilgili net bir şey söylenmese de hamilelik hormonlarının rol oynadığı düşünülmüştür.
  • Yorgunluk: Yorgunluk, hamileliğin de erken belirtileri arasında sıkça gözlemlenir. Erken hamilelik döneminde progesteron hormonu seviyeleri yükseldiğinden, hamileysen uykulu hissetmen gayet normaldir.

Tüm bu belirtiler (regl gecikmesi dışında), aynı zamanda regl yaklaştığının belirtileri olarak da değerlendirilir.

HAMİLELİK VE REGL BELİRTİLERİ NASIL AYIRT EDİLİR?

Hem hamilelik başında hem de regl döneminde belirtiler; huzursuz, endişeli veya üzgün hissetmek ve depresyon olarak sıralanabilir. Bu regl öncesi semptomlar genellikle ilk günden sonra kaybolur ancak ruh halindeki değişimler daha uzun süre devam ederse bu, hamileliğe işaret olabilir.

Memeyle ilgili regl belirtileri ise çoğunlukla dönem başlamadan hemen önce önem taşır, dönem boyunca veya bittikten hemen sonra hiçbir şişlik kalmaz.

Erken hamilelikte ise memeler dokunmaya karşı duyarlıdır, nipelin etrafındaki alanda batma veya ağrı hissedilebilir. Ayrıca bazı kadınların meme yüzeyinin yakınında daha belirgin mavi damarlar görülebilir.

Regl öncesi dönemde meme ağrıları, hamile kalındıktan 1 veya 2 hafta sonra başlayıp doğuma kadar devam edebilen meme semptomlarından kolayca ayırt edilir.

Ortak semptomlardan olan yorgunluk ise çoğunlukla regl başladığında kaybolur ancak ağır dönemler geçiren kadınlarda aşırı yorgunluk kanama boyunca sürebilir. Demir eksikliğine de işaret edebileceğinden kan tahlilleriyle kontrol edilmesi tavsiye edilir.

Erken hamilelikte ilk üç ay yorgunluk hissedilebilir. Bazı kadınlar için ise bu durum tam 9 ay boyunca sürebilir.

REGL GECİKMESİ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Regl gecikmesi; hormonal dengesizlikler, gebelik, aşırı stres, obezite, yoğun fiziksel aktivite, rutin dışına çıkmak ve ilerleyen yaş gibi birçok sebeple yaşanabilir. Gecikme belirtileri de regl belirtilerine oldukça benzerdir; memelerde ağrı ve şişlik, sırt ve bel ağrısı, baş ağrısı, huzursuzluk, mide bulantısı. Akıntın oluyorsa bunu ayırt edici belirti olarak kabul edebilirsin. Gecikme, 2 - 3 gün sürüyorsa endişelenme ancak süreci takip etmelisin. 35 gün ve üzeri sürelerde ise sağlık kontrolünden geçmen önerilir.

Sonuç olarak her sağlıklı kadının menopoz dönemine dek yaşadığı menstrual döngüde regl belirtileri birbirlerine kıyasla değişkenlik gösterse de ekstrem durumlar dışında herhangi bir farklılık görülmez.

Konfora ve hijyene daha çok ihtiyacın olan bu özel zamanda ise vücudun anatomik şekline uyum sağlayan, 3 boyutlu emici merkezi ve esnek yapısıyla sızdırma yapmayan Kotex Ultra Normal ped, regl döneminde %100 rahat ve güvende hissetmeni sağlar. Sen de Kotex’le regl dönemlerini rahat ve hijyenik bir şekilde geçirebilirsin.

EmptyView

Kotex Ultra Pedler

Kotex Ultra Pedler

Ultra pedler, güven ve rahatlık için tasarlanmıştır.

Kotex Günlük Pedler

Kotex Günlük Pedler

Kotex Günlük pedler, rahatlık ve ferahlık için tasarlanmıştır.

Kotex Tamponlar

Kotex Tamponlar

Kotex tamponlar, rahatlık ve güven için tasarlanmıştır.