Regl Kaç Yaşında Başlar?

Regl Kaç Yaşında Başlar?

Regl olma yaşı kişiden kişiye değişiklik gösterir. Vücudun hazır olduğunda ya da hormonların olması gereken seviyeye ulaştığında regl olmaya başlarsın. Koltuk altı ve kasık kıllarının uzamaya başlaması, regl döneminin yaklaştığının işaretleri arasında bulunur. Ayrıca göğüslerinde şişkinlik olmaya başladığında vücudunun sürece hazırlandığını anlayabilirsin. Genel olarak göğüslerin büyümeye başladıktan yaklaşık iki yıl sonra ve beyaz bir vajinal akıntı geldikten yaklaşık bir yıl sonra regl olmaya başlayabilirsin. Bununla beraber regl dönemlerinin herkes için farklı olduğunu unutmamak gerekir. Regl olmaya başlanan yaş, belirtiler ve her bir döngünün ne kadar sürdüğü kişiden kişiye değişir. Kadınların vücudu her ay hamilelik için hazırlanır. Hamile değilsen kanamalar görmeye başlarsın. Regl döngüleri östrojen ve progesteron gibi hormonlar tarafından kontrol edilir. Bu hormonların döngüyü başlatmak için ulaşması gereken seviye de her kişide farklılık gösterebilir. Ergenliğe girdikten sonra her ay regl olmaya başlarsın. Çoğu insan için regl döngüleri ise 45 ile 55 yaş arasında biter.  

İLK REGL KAÇ YAŞINDA OLUR?

Regl olmak, yetişkinliğe attığın ilk adımdır. İlk regl olacağın zamanı kimsenin sana tam olarak söylemesi mümkün olmasa da sürecin ne zaman başlayacağı hakkında bir aralık verilebilir. “Regl yaşı kaçtır?” diye merak ediyorsan genellikle 10 ile 16 yaş arasında olduğunu bilmen gerekir. Ortalama olarak regl olma yaşı 12 olsa da bu durum herkes için aynı değildir. 12 yaşında regl olmak normal olarak kabul edilse de 10 yaşında ya da 13 yaşında kanaması başlayan kişilerin de olduğu görülür. 10 yaşında regl olmak vücudunda herhangi bir problem olduğunu göstermez, sadece vücudunun ortalama süreden daha erken geliştiğini belirtir. Bununla beraber 16 yaşına kadar regl olmadıysan ya da ergenlik belirtilerin daha başlamadıysa bir doktora görünmen gerekebilir. Doktor, hormon seviyelerini kontrol etmek için bir kan testi önerebilir. Regl gecikmesinin olası nedenleri arasında çok fazla egzersiz yapmak, olması gerekenden çok daha zayıf olmak, stres ve hormon dengesizliği olabilir. 10, 12, 13 ya da 15 fark etmeksizin hangi yaşta olursan ol vücudunun geçmesi gereken doğal bir süreç olduğunu bilmen gerekir. Herkes için regl, özel bir süreçtir. Bundan dolayı ergenliğe arkadaşlarından daha erken ya da geç girmende herhangi bir problem yoktur.

İLK REGL KANAMASI HANGİ RENK OLUR?

İlk regl belirtileri olmaya başladıktan sonra yanında hijyenik ped taşıman önerilir. İlk renk kanaması açık kırmızı renginde olur. Vücudunun düzene girmesi biraz zaman alabileceği için ilk kanaman çok uzun sürmeyebilir. Genel bir kural olarak, vücudun düzene girdiğinde her 28 ile 30 gün arasında regl olursun. Süresi de 3 ile 7 gün arasında değişebilir. Her ne kadar ilk regl olduğunda çok fazla kan kaybediyormuşsun gibi gelse de toplamda 3 ile 5 yemek kaşığı kadar bir kanaman olur. İlk regl kanaman pembemsi bir renge sahipse bu senin düşük östrojen seviyelerine sahip olduğunu gösterebilir. Bununla beraber vücudun sürece hazırlandığı için bu renkte de herhangi bir problem yoktur.

İKİNCİ REGL NE ZAMAN OLUR?

Vücudunun düzene girmesi biraz zaman alabileceği için ikinci regl zamanı herkes için farklı olabilir. İkinci regl zamanı 24 gün ile 34 gün arasında değişkenlik gösterebilir. Her ay regl döngülerinin farklı uzunlukta olduğunu görebilirsin. İlk kanamadan birkaç yıl sonra vücudun düzene girdikçe daha sabit bir süre boyunca regl olabilirsin. Herkesin vücudu kesin bir programa uymayabilir. Özellikle ilk regl sonrası 2 yıl içinde regl düzeni tam oturmayabilir. Örneğin, bir seyahate çıktığında ya da programında büyük bir değişiklik olduğunda farklı bir zamanda regl olabilirsin. Bütün bunların tamamen normal olduğunu bilmen gerekir.

REGL OLMA YAŞI EN GEÇ NE ZAMAN OLMALIDIR?

Regl olma yaşı genel olarak 12 ile 16 yaş arasında olduğu için eğer 16 yaşına geldiğinde hala regl olmamışsan doktora başvurman gerekir. Geç regl olmanın birkaç sebebi olabilir. Örneğin, ailendeki diğer kadınlar da geç regl olmuşsa bu durum senin için de geçerli olabilir. Normalden çok daha zayıfsan bu durum hormon seviyeni etkileyebilir ve regl olmanı geciktirebilir. Boyunla kilon arasındaki oran normalde olması gerekenden %10 daha azsa bu durum hormonlarının düzgün bir şekilde çalışmasını engelleyebilir. Çok zayıf olmakla beraber fazla kilolar da regl olmanı geciktirebilir. Regl olmak için vücudunun normal bir yağ seviyesi aralığına ihtiyacı vardır. Çok fazla vücut yağı da döngülerde gecikme yaşamana neden olabilir. Vücudunun fiziksel sınırlarını zorlayacak kadar çok egzersiz yapıyorsan ilk reglin gecikebilir. Yoğun egzersizler çok fazla kalori yaktığı için vücutta çok az yağ bırakabilir. Çok fazla stres altında olmak da ilk döngünün başlamasını geciktirebilir. 

Regl dönemlerini Kotex Ultra pedler kullanarak daha rahat bir şekilde atlatabilir, günlük hayatını kısıtlamadan geçirebilirsin. İhtiyaçların doğrultusunda tercih edebileceğin 11 farklı seçeneğe sahip olan Ultra serisi sayesinde regl dönemlerini konforlu bir şekilde geçirebilirsin. Hassasiyete sahipsen Kotex Natural Natural pedler arasından seçim yaparak pamuklu üst yüzeyin rahatlığını deneyimleyebilirsin. Normal, uzun ve gece olmak üzere üç farklı uzunluğa sahip olan pedlerle ilk regl olduğun andan itibaren istediğin korumayı elde edebilirsin. Kendini rahat ve güvende hissetmek istiyorsan Kotex Ultra pedler ile günlük hayatına konfor katabilirsin.

Kaynakça:
1. https://www.florence.com.tr/regl

EmptyView

Kotex Ultra Pedler

Kotex Ultra Pedler

Ultra pedler, güven ve rahatlık için tasarlanmıştır.

Kotex Günlük Pedler

Kotex Günlük Pedler

Kotex Günlük pedler, rahatlık ve ferahlık için tasarlanmıştır.

Kotex Tamponlar

Kotex Tamponlar

Kotex tamponlar, rahatlık ve güven için tasarlanmıştır.