Tampon nedir

TAMPON NEDİR?

TAMPON NEDİR?

Tampon, regl esnasında vajinal kanala yerleştirilen ve kanamayı emmek için tasarlanmış bir regl ürünüdür. Tampon, doğru şekilde yerleştirildiğinde vajina tarafında tutulur. Regl kanını emdikçe genişlemeye başlar.

TAMPON BOYUTLARI

Kotex Tampon Boyuta Gore Ozellikler

 • Mini tampon: Hafif şiddetli regl kanamalarında kullanılır. Regl kanamasının yeni başladığı günlerde ve kanamanın bitmek üzere olduğu zamanlarda tercih edebilirsin.
 • Normal tampon: Regl kanamasının hafif ve orta şiddetli geçtiği günlerde normal tamponu tercih edebilirsin. Orta düzeyde emicilik sağlar.
 • Süper tampon: Süper boyuttaki tamponları, kanamanın ağır geçtiği günlerde kullanabilirsin. Kanama 3-4 saat boyunca yoğun geçiyorsa, yüksek emiş kapasiteli süper tamponlar daha doğru bir seçim olacaktır.

TAMPON ÇEŞİTLERİ

 

 Kotex Normal Tampon

Kotex Tampon

Kotex Tampon’un mini, normal ve süper olmak üzere 3 boyutu bulunuyor. Koruma bariyeri ile sızıntıları önler, regl günlerinde güvenilir koruma sağlar.

 Kotex Active Tampon

Kotex Active Tampon

Kotex Active Tampon’un merkezinde emici viskoz merkez bulunur. Active Tampon'da bulunan çift oluklar, vücut hareketlerine uyum sağlayarak hareket halindeyken de güvenilir koruma sağlar. Emicilik düzeyine göre kullanabileceğin normal ve süper boy çeşitleri vardır.

 Kotex Natural

Kotex Natural Tampon

Yeni Natural Tampon’un Süper ve Normal olmak üzere 2 çeşidi bulunuyor. %100 doğal kaynaklı bileşenden oluşan emici merkeze* sahip Kotex Natural Tampon, biyolojik olarak parçalanabilir malzemeden oluşuyor. Sentetik içerik içermeyen tampondaki boya oranı ise %0.

           Kotex aplikatorlu

Kotex Aplikatörlü Tampon

Yeni Kotex Aplikatörlü Tampon, rahat yerleşim için yumuşak tasarımıyla öne çıkıyor. Özel olarak geliştirilen aplikatörü sayesinde daha kolay yerleşim sağlayan tampon, kolaylıkla kullanılabiliyor. Yeni tampon kullanıcılarının öncelikli tercihi olacak aplikatörlü tampon, emici viskoz merkeze sahip. Kotex kalitesini birebir sunan Aplikatörlü Tampon, emiş kalitesi anlamında da yüksek performans gösteriyor.

 

TAMPON NASIL KULLANILIR?

TAMPONU YERLEŞTİRME:

 • Ellerinizi yıkayın.
 • Tamponun ambalajını çıkarıp çöp kutusuna atın. İpini nazikçe çekin. Eğer aplikatörlü tampon kullanıyorsanız ipin iç tüpün dışında olduğundan emin olun.

  Tampon kullanimi
 • Tamponu baş parmağınız ve orta parmağınız ile tutun ve işaret parmağınızı serbest bırakın.

  Tampon kullanimi
 • Oturarak (dizleriniz ayrık) yada ayaktayken bir ayağınız havada olacak şekilde rahat bir pozisyon alın. Gevşemek, yerleştirmeyi kolaylaştıracaktır.
 • Tamponu vajina açıklığına yerleştirin ve parmaklarınız vücudunuza değene kadar geriye doğru nazikçe ittirin. Eğer aplikatörlü tampon kullanıyorsanız aplikatörün ucunu vajina açıklığına yerleştirerek iç tüpü işaret parmağınız ile dış tüpün içine ittirin ve aplikatörü nazikçe çekip atın.

  Tampon kullanimi
 • Tamponu tamamen yerleştiriniz. Ellerinizi yıkayınız.

  Tampon kullanimi

TAMPONU ÇIKARMA:

 • Rahatlayın ve tamponun yerleştirildiği açıda çıkartma ipini nazikçe çekin.
 • Tamponunuzu gece dahil her 4 ile 6 saat arası değiştirmelisiniz. Yenisini yerleştirmeden eski tamponu çıkarttığınıza emin olun. Regl dönemi sonunda, son tamponu çıkartmayı unutmayın.
 • Tamponu çıkarmakta sorun yaşıyorsanız, yardım için doktorunuza veya kliniğinize başvurun.

 

Kaynakça:

1.https://www.ubykotex.com/en-us/resources/menstrual-products/how-to-insert-a-tampon

2.https://en.wikipedia.org/wiki/Tampon

3.https://www.fda.gov/consumers/consumer-updates/facts-tampons-and-how-use-them-safely

EmptyView

Kotex Ultra Pedler

Kotex Ultra Pedler

Ultra pedler, güven ve rahatlık için tasarlanmıştır.

Kotex Günlük Pedler

Kotex Günlük Pedler

Kotex Günlük pedler, rahatlık ve ferahlık için tasarlanmıştır.

Kotex Tamponlar

Kotex Tamponlar

Kotex tamponlar, rahatlık ve güven için tasarlanmıştır.