Regl Kaç Gün Sürer ve Ne Zaman Biter?

Regl Kaç Gün Sürer ve Ne Zaman Biter?

Genel olarak “Regl nedir?” sorusuna, bir kadının vücudunun hamilelik olasılığına hazırlanırken geçirdiği aylık değişiklikler dizisidir şeklinde cevap verilebilir. Regl döngülerini takip etmek senin için hangi sürenin normal olduğunu, yumurtlama zamanını anlamanı ve öngörülemeyen regl kanaması gibi önemli değişiklikleri belirlemene yardım eder. Regl döngüsündeki düzensizlikler genellikle ciddi olmasa da bazı durumlarda sağlık sorunlarının habercisi olabilir. Normal regl süresi her kadın için farklı olabilir. Döngünün ilk gününden sonraki regl olduğun zamanın ilk gününe kadar sayılan süre her kadın için aynı değildir. Regl dönemi süresi kişiden kişiye değişiklik gösterdiği için ilk olarak kendi vücudunu iyi bir şekilde tanıman gerekir. Ardından sürenin normal olup olmadığını kolay bir şekilde belirleyebilirsin.

REGL KAÇ GÜN SÜRER?


“Regl kaç gün sürer?” diye merak ediyorsan bu sorunun cevabının kişiden kişiye farklılık gösterdiğini bilmen gerekir. Regl dönemi süresi 21 ile 35 gün arasında değişiklik gösterir. Aynı zamanda regl süresi iki ile yedi arasında sürebilir. Regl dönemi süresi ilk zamanlarda daha uzun olmaya meyilliyken yaş ilerledikçe döngüler kısalır ve daha düzenli hale gelir. Regl döngülerin düzenli de düzensiz de olabilir. Bazıları daha ağrısız bir süreç geçirirken bazıları daha ağrılı kanamalar atlatabilir. Bundan dolayı reglin kaç gün sürmesi gerektiği senin için neyin normal olduğuna göre değişebilir. Regl süresi doğum kontrol hapı ya da rahim içi araç (RİA) kullanımına bağlı olarak da farklılık gösterebilir. Doğum kontrol yöntemlerinin kullanımı, regl süresi üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Bununla beraber bazı etkenler de regl süresi üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Hamilelik, emzirme, yeme bozuklukları, aşırı kilo kaybı, fazla egzersiz, PCOS, erken yumurtalık yetmezliği, PID ya da rahim fibroidleri, regl süresini etkileyen faktörler arasında yer alır.

REGL KANAMASI MİKTARI NEYE GÖRE DEĞİŞİR?


Regl belirtileri ve kanaması, her ay birbirinden farklı olabilir. Ortalama bir kişinin regl olduğunda 30 ile 40 mililitre ya da iki ile üç yemek kaşığı kan kaybettiği yaygın olarak kabul edilir. Bununla beraber bu miktarın üzerinde ya da altında kanama olması da her zaman bir problem olduğunun habercisi değildir. Normal olarak tanımlanan aralık çok geniş olduğu için regl süresi gibi kanama miktarı da kişiden kişiye değişiklik gösterir. Regl kanaması miktarı ise bazı faktörlere bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Örneğin, farklı doğum kontrol yöntemleri regl döneminin yoğunluğu üzerinde etkili olabilir. Hamilelik sonrasında da kanama miktarı değişiklik gösterebilir. Hamilelikten bitiminde ve sonrasında bir süre düzensiz bir kanama olurken sonrasında tekrardan eski haline dönebilir. Bazı sağlık problemleri de regl kanaması miktarını değiştiren faktörler arasında yer alır. Regl kanamasının en yoğun olduğu dönemler genellikle ilk günleridir. Regl kanamasında ilk başlarda bazı pıhtılar ya da kümelenmeler fark edebilirsin. Bu durum, gayet olağandır. Regl kanaması miktarı ve rengi, aynı döngü içinde bile değişiklik gösterebilir. Başlangıçta parlak kırmızı rengindeyken sona doğru daha koyu gölgeler haline gelir. Ergenlik döneminin bitimi de regl süresi ve kanama miktarını değiştirebilir. Başlangıçta daha az iken zaman ilerledikçe ve vücut yaşanan değişikliklere alıştıkça miktarda artış olabilir. RİA kullanan kişilerde ise hafif miktarda kanama görülür ya da neredeyse hiç kanama olmaz. Ani değişimler ve stres de regl süresi ve kanama miktarı üzerinde etkilidir. Yaş, değişiklik, stres ve doğum kontrolü yöntemlerine göre değişkenlik gösteren kanama miktarı, herkes için farklıdır.

REGL NE ZAMAN BİTER?


Regl süresi ve ne zaman biteceği de herkes için farklıdır. Menopoz, genellikle 12 ay boyunca hiç regl olmadıktan sonra teşhis edilir. Hem 40’lı hem de 50’li yaşlarda olan menopoz, vücudun üretebildiği yumurta miktarı bittiğinde belirir. Regl bitmesi de sürecin getirdiği doğal bir sonuçtur. Vajinal kuruluk, sıcak basmaları, titreme, gece terlemeleri, uyku sorunları, ruh hali değişiklikleri, kilo alımı ve yavaşlayan metabolizma, incelen saç, kuruyan cilt ve meme dolgunluğunun kaybı, reglin biteceğini gösteren belirtiler arasında yer alır.

REGL DÜZENİNİZİ NASIL TAKİP EDEBİLİRSİNİZ?


Regl süresi ve düzeninin takibini yapmak oldukça kolaydır. Regl süresi hakkında daha iyi bir şekilde bilgi edinmek istiyorsan döngülerini kayıt altında tutmaya başlayabilirsin. Regl hesaplama ve düzenini takip etmek için her ay başlangıç tarihini bir takvimde tutabilirsin. Ayrıca regl süresi için çeşitli uygulamalar kullanarak takibini daha rahat bir şekilde gerçekleştirebilirsin. Regl bitmesi ve başlangıç tarihlerini not alarak senin için döngülerin genellikle ne kadar sürdüğünü kolaylıkla hesaplayabilirsin. Ayrıca regl düzenini takip ederken ne kadar sürdüğünün yanı sıra belirtilerini ve ağır geçip geçmediğini de not edebilirsin. Böylece düzensizlikleri daha kolay bir şekilde öngörebilirsin. Ek olarak regl düzenini takip ederek doğurgan olduğun zamanları da daha rahat bir şekilde belirleyebilirsin.
Regl düzenini takip ederken Kotex’in Ultra ped serisini inceleyebilir, günlük hayatına konfor katabilirsin. Farklı uzunluklarda birbirinden farklı seçeneğe sahip olan Ultra serisi, günlük hayatının her alanında senin yanında olur. Kotex Ultra Natural Normal Ped ile kendini rahatsız hissetmeden korumaya alabilir, döngülerini rahat bir şekilde geçirebilirsin. Kanamalarının yoğun olduğu dönemlerde Kotex Ultra Natural Gece Pedi ile kendini güvenceye alabilirsin. Tamamen pamuktan üretilen üst yüzeyi sayesinde hipoalerjenik bir yapıda olan Kotex Ultra Natural Gece pedi, kendini rahat hissetmene de yardım eder. Her türlü aktiviteye katılmana yardımcı olacak seçeneklere sahip olan Ultra ped serisi sayesinde istediğin korumaya sahip olabilirsin.

Kaynak:
https://www.florence.com.tr/regl
https://my.clevelandclinic.org/health/articles/10132-menstrual-cycle

EmptyView

Kotex Ultra Pedler

Kotex Ultra Pedler

Ultra pedler, güven ve rahatlık için tasarlanmıştır.

Kotex Günlük Pedler

Kotex Günlük Pedler

Kotex Günlük pedler, rahatlık ve ferahlık için tasarlanmıştır.

Kotex Tamponlar

Kotex Tamponlar

Kotex tamponlar, rahatlık ve güven için tasarlanmıştır.