Regl Sancısına Ne İyi Gelir?

Regl Sancısına Ne İyi Gelir?

''Regl ağrısını nasıl hafifletebilirim?'' diye merak ediyorsan, uygulayacağın basit yöntemlerle bu ağrıları azaltabilir, rahatlıkla gündelik hayatına devam edebilirsin.

1. Su içmek

Regl döneminde şişkinlik problemiyle karşılaşabilirsin ve vücudundaki ödem artabilir. Bu yüzden gün içinde yeterli miktarda su içmek, vücuttaki ödemi atmanı kolaylaştırır ve şişkinliği azaltır. Regl dönemlerinde su tüketimine ekstra özen göstermelisin. Regl sancıların olduğunda bir bardak suyun içerisine 2-3 damla limon sıkarak içmeyi deneyebilirsin.

2. Sıcak su torbası kullanmak

Ağrılı bir regl döneminde, sıcak su torbasından faydalanabilirsin. Karnın alt kısmına veya bel bölgesine yerleştirilen sıcak su torbası, vücuttaki krampları hafifletir ve kasları gevşeterek rahatlama sağlar. Sıcak su torban yoksa, temiz bir havluyu ısıtıp karnına yerleştirmeyi de düşünebilirsin.

3. Egzersiz yapmak

Egzersiz yapmak, vücudun gevşemesine yardımcı olur ve vücuttaki ödem ter yoluyla daha kolay bir şekilde atılır. Üstelik egzersizler, fiziksel ve zihinsel olarak daha iyi hissetmenizi sağlayan endorfin adı verilen beyin kimyasallarını serbest bırakır. Bu yüzden regl dönemini daha rahat geçirmek için, günde yarım saat hafif egzersizler yapmayı deneyebilirsin.. Ancak regl döneminde vücuduna fazla yüklenmemek için rutinin dışındaki ağır egzersizlerden kaçınman gerektiğini de unutmamalısın.

4. Meditasyon ve yoga yapmak

Meditasyon, günlük hayatın stresinden uzaklaşmanı sağlar. Vücudu ve kasları gevşeten, zihni boşaltan, stresi arındıran meditasyon, regl ağrısına iyi gelen seçeneklerden biridir. Özellikle günlerin yoğun ve koşuşturmalı geçiyorsa, en az yarım saatini kendine ayır ve kafandakileri boşaltarak meditasyon yap. Yaptığın meditasyonun sonunda ne kadar rahatladığını fark edeceksin.

Ayrıca Temel yoga pozları ile bel ve karın kaslarının gevşemesini sağlayabilirsin. Düzenli olarak yapılan yoga, sadece regl döneminde değil, öncesinde ve sonrasında oluşabilecek sancıları da önleyebilir. Regl ağrısına iyi gelen bazı yoga pozisyonlarını aşağıya ekledik:

 • Çocuk pozu
  Çocuk pozunu yapmak için dizlerinin üstüne otur ve başını matın üzerine koy. Ellerini ileriye uzat ve sırt kaslarının gevşemesini sağlar. Dinlenme pozu olarak da bilinen bu pozisyon, özellikle bel ve karın bölgesindeki sancıları hafifletir. Karın bölgesinde gerginlik hissederseniz, gövdenin altına yastık koymayı deneyebilirsin.
 • Dizler göğse pozu
  Regl ağrılarını hafifletmek için en çok önerilen pozdur. Pozisyonu almak için yoga matının üzerine uzan. Her iki dizini de göğsüne doğru çek. Bu şekilde durmakta zorlanıyorsan, dizlerini ellerinle bağlayabilirsin. Bu pozisyon, karın, bel ve sırt kaslarını gevşetir.
 • Bağlı açı pozu
  Yoga matının üzerine otur ve ayak tabanlarını birbirine değecek şekilde ortada birleştir. Bacaklarını aşağı yukarı olacak şekilde sallarken düzenli olarak nefes egzersizi yapmayı da unutma. Bu pozisyon, pelvisin açılmasına yardımcı olur ve kalçanın esnekliğini teşvik eder. Bel ve karnın alt kısımlarını rahatlatır. Pelvik bölgeye daha fazla kan akışı sağladığı için, regl söktürücü pozisyonlardan biridir.
 • Bacaklar duvarda pozu
  Yoga matını duvarın önüne çek ve yere uzak. Ayaklarını kalça genişliğinde açarak duvara doğru dikey bir şekilde uzak. Bu pozisyon, özellikle kasıklardan yayılan bel ve bacak ağrılarını hafifletir.
 • Kobra pozu
  Yoga matının üzerine yüz üstü uzan ve kollarından destek alarak vücudun üst kısmını havaya tutmaya çalış. Bu pozisyon bel ve karında oluşan sancıları kısa sürede giderir.

5. Masaj yapmak

Regl ağrısının şiddetlendiği dönemlerde, karın bölgesine 10 dakika masaj yaparak rahatlayabilirsin. Dairesel ve yumuşak hareketlerle yapılan masaj, kan akışını hızlandırarak kasları gevşetir ve ağrıların hafiflemesine yardımcı olur. Çok fazla baskı uygulamadan yapılan bu masajlarda, lavanta yağı, gül yağı ve shea yağı kullanabilirsin.

6. Ilık duş almak

Regl döneminde ılık bir duş almak kendini daha iyi hissetmene yardımcı olabilir. Sevdiğin kokuları kullanarak hem kaslarını, hem de zihnini sakinleştirebilirsin. Ilık suyun altında karın bölgesine hafif dokunuşlarla masaj yapmak sana çok iyi gelecektir.

7. Probiyotik tüketmek

Regl döneminde şişkinlik ve kabızlık gibi şikayetlerin artıyorsa, probiyotik içeren yoğurt ve kefir gibi besinlerden faydalanabilirsin. Probiyotikler, bağırsakları harekete geçirerek şişkinliğin azalmasını sağlar. Böylelikle kendini daha iyi hissedersin.

8. Kafein ve stresten uzak durmak

Bir fincan kahve içtikten sonra ağrılarının şiddetlendiğini görüyorsan, yalnız değilsin! Kahve, çay, yeşil çay gibi kafeinli besinler bölgesel krampları artırır. Alkol ve sigara kullanımı da, vücut üzerinde olumsuz etkilere neden olur. Regl döneminde kafein ve alkol tüketimini sınırlandırmalısın ve, kaslarını gevşetmek için bitki çaylarını deneyebilirsin.

Kaynakça:

1.https://www.webmd.com/women/ss/slideshow-get-rid-of-cramps
2.https://www.healthline.com/health/womens-health/essential-oils-for-menstrual-cramps

EmptyView

Kotex Ultra Pedler

Kotex Ultra Pedler

Ultra pedler, güven ve rahatlık için tasarlanmıştır.

Kotex Günlük Pedler

Kotex Günlük Pedler

Kotex Günlük pedler, rahatlık ve ferahlık için tasarlanmıştır.

Kotex Tamponlar

Kotex Tamponlar

Kotex tamponlar, rahatlık ve güven için tasarlanmıştır.