Regl Döneminde Cilt Bakımı

Regl Döneminde Cilt Bakımı

Her ay bir döngü içinde meydana gelen hormonal değişiklikler, cilt üzerinde çeşitli semptomlara yol açabiliyor. Progesteron ve östrojen hormonlarının inişli çıkışlı olması, ciltte sivilce, akne ve hassasiyet gibi problemleri de beraberinde getiriyor. Bu yüzden, regl döneminde cilt bakımı yaptırıp yaptırmama konusunda ikilemde kalman çok normal.

Regl Döneminde Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Kadınların yumurtlama dönemindeki hormonal değişiklikler, cildi doğrudan etkiler. Özellikle progesteron ve testosteron seviyelerinin yükselmesi, sebum oranını artırarak cilt yağlanmasına ve sivilce problemine neden olur. Regl döneminden hemen önce östrojen seviyesinin düşmesi ise, gözeneklerin büyümesine, cilt kuruluğuna ve ciltte hassasiyete yol açar. İyi haber şu ki, regl dönemi bittiğinde yükselen östrojen seviyesi, kolajen üretimini destekleyerek daha sağlıklı ve parlak bir cilde kavuşmanı sağlar.

Regl döneminde cilt bakımını yaptırabilirsin. Ancak hormon değişiklikleri sebebiyle en iyi sonucu almak için, regl döneminin bitmesini beklemen daha akıllıca olabilir. Bununla birlikte regl döneminde görülen cilt sorunlarını en aza indirmek için uygulayabileceğin birkaç bakım tüyomuz var.

  • Regl döneminden önce cildinin kuruduğunu fark edersen nemlendirici uygulayabilirsin.
  • Regl döneminin ikinci yarısında sivilceler artacağı için, bakım rutininde gözenek temizleyici ürünlere daha fazla yer verebilirsin.
  • Sivilce oluşumunu önlemek için, regl dönemi başlamadan önce cildini düzenli aralıklarla temizlemelisin. Bunun için salisilik asit içeren kremlerden faydalanabilirsin.
  • Regl döneminde cildin hassaslaşıyorsa, termal su içeren spreyleri kullanabilirsin.
  • Regl dönemin tamamen bittiğinde, cilt bakımı yaptırarak kendini yenilenmiş hissedebilirsin.

Dermapen

''Regl döneminde dermapen yapılır mı?'' diye merak ediyorsan, regl döneminde hormon seviyelerinin yükseldiğini unutmamalısın. Dermapen her zaman yapılabilir bir uygulama olsa da, regl döneminde yapılması önerilmez. Bu yüzden reglin üzerinden en az 1 hafta geçtikten sonra seansa girmen, daha iyi sonuç almanı sağlar.

Lazer Epilasyon

İstenmeyen tüylerin alınmasını sağlayan lazer epilasyonun, regl döneminde uygulanmasında herhangi bir sakınca yoktur. Bikini bölgesi dışındaki tüm bölgelere, regl döneminde lazer uygulanabilir. Ancak regl dönemi vücut ve cilt daha hassas olduğu için, uygulanan lazer epilasyondan sonra daha fazla acı ve ağrı hissedebilirsin. Bu yüzden lazer uygulamasını, regl dönemin bittikten 2-3 gün sonra yaptırman daha iyi sonuç verebilir.

Botoks

Regl döneminde dudak dolgusu yapılmasında herhangi bir sakınca yoktur. Fakat dudak dolgusu ve botoks yaptırmadan önce, doktorun onayı olmadan ağrı kesici ilaç kullanmamalısın. Eğer ağrıların çok şiddetliyse ve ağrı kesici kullanıyorsan, dudak dolgusu işlemini 15 gün ertelemen gerekebilir.

EmptyView

Kotex Ultra Pedler

Kotex Ultra Pedler

Ultra pedler, güven ve rahatlık için tasarlanmıştır.

Kotex Günlük Pedler

Kotex Günlük Pedler

Kotex Günlük pedler, rahatlık ve ferahlık için tasarlanmıştır.

Kotex Tamponlar

Kotex Tamponlar

Kotex tamponlar, rahatlık ve güven için tasarlanmıştır.